Miesiąc kwiecień nazwany - Miesiącem Pamięci Narodowej - jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.
W życiu człowieka, społeczeństwa, narodu jest czas pracy i świętowania. Istnieją wydarzenia, które w sposób szczególny kształtują pamięć o nich i stają się punktem odniesienia, symbolem i źródłem w nauce i wychowaniu. Budują tożsamość narodu.
Kwiecień przypomina wojenną okupację, wywózki Polaków na Sybir i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, którzy zostali zamordowani przez NKWD w Katyniu i w innych miejscach na nieludzkiej ziemi. W kwietniu 1943 r. Niemcy odkryli groby katyńskie, a znalezione przy nich ostatnie notatki, listy pochodziły z początku kwietnia 1940 r.
Oto najważniejsze daty:
1 kwietnia 1656r. – miały miejsce Śluby lwowskie Króla Jana Kazimierza. W czasie potopu szwedzkiego, przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami nie tylko szlachtę, ale i cały lud.
3 kwietnia 1940r. - odbyła się jedna z licznych egzekucji grup polskich oficerów w Katyniu na rozkaz najwyższych władz Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
4 kwietnia 1794 w bitwie pod Racławicami Zwycięstwo wojsk polskich przyspieszyło wybuch Powstania Kościuszkowskiego. Znaczący udział w bitwie wzięli chłopi, kosynierzy, a Wojciech Bartosz z Rzędowic wsławił się odwagą, za którą został nobilitowany (jako Bartosz Głowacki)
5 kwietnia 1989 – Podpisano porozumienia Okrągłego Stołu
6 kwietnia – 1363 - Do papieża Urbana V do Awinionu udało się poselstwo polskie. Wśród wielu próśb króla Kazimierza złożono wniosek o założenie uniwersytetu w Krakowie.
8 kwietnia 1994 – Polska złożyła wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej
9 kwietnia 1241 – w bitwie z Tatarami pod Legnicą zginął Henryk II Pobożny książę śląski, krakowski i wielkopolski
10 kwietnia 2010 – miała miejsce Katastrofa Smoleńska. W katastrofie lotniczej zginął prof. Lech Kaczyński Prezydent RP wraz z 95 osobami udającymi się do Katynia
Również 10 kwietnia ale 1864r. – Rosjanie aresztowali gen. Romualda Traugutta Dyktatora Powstania Styczniowego
11 kwietnia 1945r. wyzwolony został obóz koncentracyjny Buchenwald. Obóz powstał w 1937r. Do momentu wyzwolenia przetrzymywanych było ok. 250 tys. osób, ponad 1/5 z nich zginęła.
14 kwietnia 966 – odbył się Chrzest Polski, Od tego wydarzenia kraj
Piastów wszedł do rodziny chrześcijańskich krajów Europy. Mieszko I po przyjęciu chrztu stał się równy władcom europejskim. Mógł zawierać przyjaźnie i sojusze. Oddalił od Polski niebezpieczeństwo całkowitego uzależnienia bądź podbicia jej przez Niemcy lub inne państwa.
16 kwietnia 1919 – rozpoczęła się operacja przerzucania z Francji do Polski armii gen. Władysława Hallera
17 kwietnia 1794 – Wybuchło w Warszawie Powstanie Kościuszkowskie
18 kwietnia 1025 odbyła się Koronacja Bolesława Chrobrego
w Gnieźnie. Przeszedł do historii jako doskonały wojownik. Bolesław Chrobry jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.
19 kwietnia 1943-w getcie warszawskim wybucha powstanie ludności żydowskiej w obronie przed jego ostateczną likwidacją. Walkami dowodził Mordechaj Anielewicz.
21 kwietnia 1773 – Poseł nowogródzki Tadeusz Rejtan wygłosił pełne dramatyzmu przemówienie w Sejmie Rozbiorowym dotyczące sprzeciwu wobec pierwszego rozbioru Polski
Także 21 kwietnia ale w 1935r. – Prezydent drugiej RP prof. Ignacy Mościcki podpisał Konstytucję Kwietniową
24 kwietnia 1333 odbyła się Koronacja Kazimierza Wielkiego na Króla Polski
25 kwietnia 1920 – Polską ofensywą na Kijów rozpoczęła się wojna polsko – bolszewicka
26 kwietnia 1848 – Wybuchło Powstanie Krakowskie. Austriacy zajęli Kraków
27 kwietnia 1940 -Heinrich Himmler podjął decyzję o utworzeniu na przedmieściach Oświęcimia obozu koncentracyjnego Auschwitz.
28 kwietnia 1939 – Niemcy wypowiadają Polsce pakt o nieagresji. Żądają oddania Gdańska
29 kwietnia 1945r. – Amerykanie oswobodzili Obóz w Dachau był pierwszym obozem koncentracyjnym utworzonym przez niemieckich nazistów. Powstał 21 marca 1933z rozkazu Heinricha Himmlera, zbrodniarza wojennego, szefa SS i Gestapo Obóz stał się "wzorem" dla następnych miejsc, w których na masową skalę realizowano ludobójcze plany nazistów.” zasłynął” też z przeprowadzanych na jego terenie pseudomedycznych eksperymentów.
30 kwietnia 1945r. - Armia Czerwona oswobodziła Obóz koncentracyjny dla kobiet w Ravensbruck w Meklemburgii. Przez obóz przeszło ponad 132 tysiące kobiet 27 narodowości, z których zginęło około 92 tysiące. Liczba Polek w obozie sięgała około 40 tysięcy-przeżyło zaledwie 8000 .