• Aktualności

            • Światowy Dzień Kota

            • Od 2006 roku w Polsce 17 lutego obchodzony jest Światowy Dzień Kota. W tym roku - ze względu na ferie zimowe - w naszej szkole ten dzień obchodziliśmy 28 lutego. Uczniowie bardzo chętnie włączyli się w przeżywanie tego dnia przynosząc maskotki, rysunki, zdjęcia i ubrania z kotami.

            • 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

            • Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony od 2011 r. Ustawę o ustanowieniu tego święta skierował do Sejmu RP śp. Prezydent RP Lech Kaczyński. – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – podkreślił Lech Kaczyński. Ustawa została uchwalona 3 lutego 2011 r.

              Wybór daty nie jest przypadkowy. Upamiętnia on mord dokonany na przywódcach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Zginęli oni 1 marca 1951 r. w więzieniu przy ul. Rakowieckiej od strzału w tył głowy. Tworzyli kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. 

              Kim byli „Żołnierze Wyklęci”?

              „Żołnierze Wyklęci” to żołnierze powojennego podziemia antykomunistycznego, którzy przeciwstawiali się narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu. Termin ten obejmuje niejednorodną grupę – od małych organizacji uczniowskich, przez podziemne drużyny harcerskie, lokalne grupy zbrojne, aż po ogólnopolskie organizacje polityczne i wojskowe. W propagandzie Polski Ludowej „Żołnierze Wyklęci” byli określani mianem „bandytów reakcyjnego podziemia” i „wrogów ludu”.

              „Żołnierze Wyklęci” byli najliczniejszą w Europie antykomunistyczną konspiracją zbrojną. Działali na terenie całej Polski, w tym także na Kresach Wschodnich. Przyjmuje się, że w latach 1944-1963 przez antykomunistyczną konspirację przewinęło się do 300 tys. osób. Podawane są też inne szacunki, które wskazują, że w okresie 1944-1956 przez wszystkie organizacje podziemia antykomunistycznego (grupy o charakterze zbrojnym, organizacje cywilne o charakterze antykomunistycznym) przewinęło się ok. 120 tys. osób, a w samych oddziałach bojowych walczyło ok. 20-25 tys. osób.

              Z niczyjego rozkazu Bezdomni i Podziemni, jak w bajce szli widmowi.

              Z niczyjego rozkazu, z własnego wyboru. Już tylko na te próby męstwa

              i honoru.

              Już tylko, by tych prochów nie oddać wrogowi.

              Marian Hemar

            • Dzień Kota

            • 28 lutego (wtorek) z inicjatywy SSU w naszej szkole zostanie przeprowadzony Dzień Kota. Osoby mające maskotkę, zdjęcie lub rysunek kota tego dnia będą zwolnione z odpytywania (nie dotyczy sprawdzianów i kartkówek).

            • BRAWA DLA NASZEJ DRUŻYNY!!!!!!

            •  

              W skład zespołu z naszej szkoły weszli:

              Lena Buczek kl. 5c

              Gabriela Grzywniak kl. 5b

              Anna Jachmiczak kl. 6a

              Krzysztof Sucharski kl. 6a

              Czekamy na dalsze sukcesy 🤗

            • Bal karnawałowy klas 0-III

            • „W karnawale wszyscy urządzają bale.
              To tradycja bardzo stara,
              strojów pięknych co niemiara.
              Niech się bawią duzi, mali,
              zgromadzeni na tej sali.”

               

            • POCZTA WALENTYNKOWA

            •  

              W dniach od 8 do 10 lutego 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy „Walentynki szkolne‘’. Wtedy to  przekazywaliśmy życzenia tym osobom, które darzymy sympatią i przyjaźnią .

              Samorząd Uczniowski zorganizował w tych dniach specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania najbliższym. Biblioteka szkolna włączyła się również do zabawy - tu można było wrzucić do skrzynki walentynkowej liściki.

              Szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem nauczycieli😉.

              Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. To były bardzo miłe dni! Mają one przypominać nam o tym, co jest w życiu ważne - o miłości, przyjaźni, sympatii  i pozwolić zastanowić się nad nimi.

               

            • Liga Niezwykłych Umysłów

            • Mamy już dwie osoby w pierwszej dziesiątce Niezwykłej Ligii Umysłów. Do Franciszka Jaweckiego z klasy 8e, który wciąż broni pierwszego miejsca, dołączył Igor Kuca z klasy 8e i należy również do niezwykłej dziesiątki 👏👍👍👍👏GRATULACJE!!!!! Trzymamy kciuki za pozostałych użytkowników platformy z naszej szkoły, a z dnia na dzień jest ich coraz więcej 🤗

            • LOGICZNE UKŁADANKI

            • Ułożyć kwadrat z 4 patyczków - łatwizna, ale ułożyć 2 kwadraty z 7 patyczków - tu już trochę trudniej.  Pierwszo - i drugoklasiści świetnie radzili sobie z tego typu zadaniami. Poprzez zabawę, poszukiwanie rozwiązań doskonalili wiele umiejętności potrzebnych nie tylko w szkole, ale i w życiu. A wszystko to na kółku rozwijającym logiczne myślenie:)

            • Mistrzowie siatkówki

            • 08.02.2023r. w PSP nr 3 w Strzelinie odbył się turniej minisiatkówki. 

              Reprezentanci naszej szkoły: Rękas Kajetan, Dąbrowski Daniel i Szczepański Hubert zajęli I miejsce, natomiast Banaszczyk Michał, Cieśla Mikołaj i Kasprzak Jakub zajęli II miejsce. 

              Gratulujemy!!! 

            • GRATULUJEMY!!!!!!!! 

            • Franciszek JAWECKI z klasy 8e znów na czele rankingu Ligii Niezwykłych Umysłów!!!! GRATULUJEMY!!!!!!!! 

              — fantastycznie.

            • ZMAGANIA ZNAWCÓW PRZYRODY W KLASACH MŁODSZYCH

            • W poniedziałek, 6 lutego spotkali się miłośnicy i znawcy przyrody z klas I–III,  by sprawdzić swoją wiedzę w Szkolnym Konkursie Przyrodniczym. Konkurs uroczyście rozpoczęła Pani Dyrektor Alicja Porada, która powitała uczestników, pogratulowała zwycięstwa w konkursach klasowych oraz zachęciła do rywalizacji. Wszyscy otrzymali do rozwiązania test składający się z 20 pytań. Aby go prawidłowo rozwiązać, trzeba posiadać rozległą wiedzę nie tylko o roślinach i zwierzętach, ale i środowisku geograficznym oraz ekologii. Kto poradzi sobie najlepiej? Wkrótce się okaże.

              Jednak już dziś wszyscy mogą czuć się  wygrani, bo to przecież giganci wiedzy przyrodniczej w swoich klasach. Gratulujemy!!!

            • Oferta edukacyjna z Henrykowa

            • Dziś naszą szkołę odwiedzili przedstawiciele Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Henrykowa, przestawiając ofertę edukacyjną na przyszły rok szkolny naszym ósmoklasistom.