• Aktualności

            • SZKOŁA DO HYMNU!

            • Dn. 10.11.2023 r. delegacja naszej szkoły pod przewodnictwem Pani Alicji Porady, wzięła udział w ogólnopolskiej akcji "Szkoła do hymnu". Była to część uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości przez Polskę.

              Wraz z uczniami ze szkół z gminy Strzelin, z mieszkańcami miasta oraz przedstawicielami władz naszej gminy, w uroczysty sposób został odśpiewany Hymn Polski.

               

            • PATRIOTYZM ŁĄCZY POKOLENIA

            • Pod takim hasłem, w przeddzień Święta Niepodległości,  odbył się w naszej szkole Koncert Patriotyczny. Najmłodsze pokolenie – uczniowie klas I – III do wspólnego świętowania zaprosili Studentów Uniwersytetu III wieku, by razem,  z radością,  uczcić 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

              W sali wybrzmiały dźwięki pieśni patriotycznych, piosenek sławiących piękno naszego kraju, znanych pieśni wojennych, a wszystko to z towarzyszeniem dziecięcej muzyki, granej na instrumentach perkusyjnych. Zebrani mogli również usłyszeć strofy wyrażające miłość do Ojczyzny w wykonaniu recytatorów z kl. I oraz III.   Pierwszoklasiści radośnie wyśpiewali, że „kochają Polskę z całych sił”.  Publiczność zachwyciły występy uzdolnionych instrumentalistów. Z wielką przyjemnością wysłuchaliśmy utworów patriotycznych granych na keyboardzie, flecie, a nawet brawurowy akompaniament na perkusji.

              Serca gości poruszyły szczególnie dwie etiudy muzyczno – ruchowe „Taniec z flagami i Białym Orłem ”  oraz układ  do piosenki „Mamo tyś płakała”, będący hołdem dla bohaterskiej postawy polskich matek w czasach wojen. Był również miejsce na wspólny śpiew – z powagą i wzruszeniem najstarsi  oraz najmłodsi odśpiewali „Rotę”, której słowa są kwintesencją postawy patriotycznej.

              Kulminacyjnym punktem naszej uroczystości był polonez - taniec narodowy zatańczony wspólnie przez naszych gości, Panie Dyrektorki, nauczycielki oraz uczniów.

              Na zakończenie Pani Dyrektor Alicja Porada wyraziła wdzięczność za piękne uczczenie Święta Niepodległości oraz podziękowała gościom za poświęcony czas, a uczniom i nauczycielom za wspaniałe przygotowanie uroczystości, która pokazała, że patriotyzm nie jest domeną tylko ludzi starszych, czy młodszych, ale  miłość do Ojczyzny wspaniale łączy  wszystkie pokolenia.

               

            • Mistrzostwa Drużynowe Szkół w Szachach - Eliminacje Powiatowe

            • 9 listopada w sali konferencyjnej byłego UMiG w Strzelinie odbyły się Mistrzostwa Drużynowe Szkół w Szachach - Eliminacje Powiatowe. Z naszej szkoły udział wzięły dwie reprezentacje:

              W kategorii rocznik 2011 i młodsi:

              1. Dawid Grondys z kl. 4a

              2. Mateusz Trybuła z kl. 6b

              3. Antonina Rogan z kl. 4a

              4. Filip Węgrzyn z kl.2a

              oraz w kategorii rocznik 2009-2010:

              1. Jan Hermans z kl. 8a

              2. Konrad Skuballa z kl. 8a

              3. Piotr Woroniecki z kl. 7b

              4. Agata Goszka z kl . 7b

              Gratulujemy naszym uczestnikom, którzy zdobyli I miejsce i zakwalifikowali się do finału dolnośląskiego, który odbędzie się we Wrocławiu. Pani Dyrektor Alicja Porada osobiście pogratulowała zwycięzcom sukcesu.

              Trzymamy kciuki w finale.

            • WEŹ KSIĄŻECZKĘ ZA PIĄTECZKĘ

            • Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom za udział w akcji charytatywnej dla Wojtka - kolegi z naszej szkoły, gdyż wszystkie książeczki rozeszły się jak świeże bułeczki! Dzięki temu udało nam się zebrać 1340zł!

            • TALENCIAKI – OSTATNI DZWONEK!

            • Zbliża się finał akcji „Szkoły pełne talentów”.  Wydawanie Talenciaków w sklepach skończyło się 5 listopada, ale pobrane wcześniej kupony, można zarejestrować jeszcze do 19 listopada. Jeżeli macie  w domach (Wy, Wasi sąsiedzi, znajomi, babcie, ciocie, wujkowie …) otrzymane wcześniej Talenciaki zeskanujecie je i przypiszcie do naszej szkoły lub przynieście i wrzućcie do specjalnie oznaczonych pudełek na parterze oraz w bibliotece szkolnej.

              Na naszym koncie zarejestrowaliśmy już 3540  Talenciaków,  za co bardzo dziękujemy. 

              Wspólnie wspierajmy talenty naszych uczniów! Nagrody czekają!  

            • SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO

            • Tak właśnie wyglądały w naszej szkole klasy. Uczniowie klas I – III oraz oddziału przedszkolnego świętowali Dzień Zdrowego Śniadania, przygotowując zdrowe kanapki, kolorowe sałatki i szaszłyki.

              Dzieci zadbały też o higienę wykonania oraz estetykę podania posiłku.  Najmłodsi uczniowie z dumą przedstawili Pani Dyrektor  wyniki swoje pracy i poprosili o degustację. 

              Finałem akcji było wspólne spożycie wszystkich  smakołyków.  Na deser podano jabłka, te zdrowe owoce były polecane przez Mały Samorząd Uczniowski w listopadzie.

            • SKARBY JESIENI

            • 6 listopada uczniowie klasy Ib odwiedzili Strzeliński Uniwersytet Dziecięcy, by wziąć udział w jesiennych warsztatach.  Główną bohaterką spotkania była królowa jesiennych dekoracji – dynia. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi, w jaki sposób się ją uprawia, jakie są jej rodzaje, a przede wszystkim,  jakie ma wartości odżywcze to zdrowe warzywo.  Wszyscy byli zdziwieni rozmiarami dyń -  rekordzistek, których waga dochodziła do 900 kg. Następnie każdy uczestnik mógł wybrać sobie  dynię i za pomocą specjalnych pisaków zamienić w dyniowego stworka.  Przygotowano dla nas jeszcze wiele atrakcji między innymi naukę wykonania „smacznych” miotełek oraz samodzielne  wykonanie dyniowych książeczek. Nie zabrakło sesji zdjęciowej w pięknej jesiennej scenerii, oczywiście w towarzystwie dyń. Na zakończenie na dzieci częstowały się przekąskami i napojami. Po przyjściu do szkoły okazało się, że dyniowe stworki, czekają już na nas w szatni:)

              Serdecznie dziękujemy całej ekipie SUD za bardzo ciekawe, dynamiczne i profesjonalnie przeprowadzone warsztaty. 

            • W szkolnej bibliotece...

            • W trzecim i czwartym tygodniu  października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w naszej  bibliotece można było zmierzyć się z zadaniami detektywistyczno - ortograficznymi, rozwiązując karty pracy z nazwami miejscowości.   Zadaniem uczniów było uzupełnienie nazw miejscowości o właściwe polskie znaki. Karty można było  pobrać w bibliotece. Uczniowie z klas 5-8, do których adresowane były te zadania i  zgłosili się do zabawy prawidłowo rozwiązując polecenia, otrzymają nagrody- niespodzianki.

              Uczniów oddziału przedszkolnego „O” oraz klas pierwszych, zaprosiłyśmy do zabawy w „Pociąg do czytania”. Pasażerowie pociągu mieli za zadanie narysować co znajdowało się w poszczególnych wagonach w wierszu Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Piękne, kolorowe prace wykonane przez uczniów, również nagrodzone zostaną niespodziankami😊

                    Dla wszystkich uczniów naszej szkoły zaproponowałyśmy akcję czytelniczą „Zjedz cukierka i przeczytaj książkę”. Każdy, kto odwiedził szkolną bibliotekę i wypożyczył książkę, mógł poczęstować się słodkim cukierkiem lub zabrać ze sobą piękną i kolorową zakładkę do książki, wykonaną własnoręcznie przez uczniów z klas 4-7.

            • Pamiętamy!

            • Uczniowie kl. 2b odwiedzili groby i zapalili znicze na mogiłach ofiar II wojny światowej. Minutą ciszy uczcili pamięć poległych żołnierzy. Wizyta na cmentarzu była niezwykłą okazją sprzyjającą pogłębieniu wiedzy na temat przeszłości naszej ojczyzny. 

            • Obserwacja to świetny sposób na naukę!

            •  

              Uczniowie kl. 2b poznali drzewa iglaste i liściaste. Dzięki zielnikom poznali wiele gatunków roślin również te, które możemy znaleźć w naszej okolicy. 

              Na zajęciach uczniowie nie tylko poszerzyli wiedzę z zakresu przygody, ale również uczyli się współpracy w grupie.

            • Poszukiwacze Zaginionych Tytułów

            • W drugim tygodniu  października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zmieniła się w teren poszukiwań rodem z powieści detektywistycznych. Zaproponowałyśmy uczniom z klas 2-4 zabawę czytelniczą „Poszukiwacze Zaginionych Tytułów”.

              Szkolni detektywi  ruszyli do tropienia karteczek ukrytych w różnych miejscach

              w bibliotece, na których zostały zamieszczone tytuły książek. Zadanie polegało na znalezieniu jak największej liczby tytułów, zapisaniu ich na kartkach i dostarczeniu do biblioteki.

              Uczniowie, którzy wytropili najwięcej tytułów, otrzymają niespodzianki😊

            • Pasowanie na czytelnika

            •  Pod koniec października w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli prezentację multimedialną „Zasady korzystania  z biblioteki”, z której dowiedzieli się, że książki bardzo lubią być czytane,  ale chcą być szanowane. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Uczniowie spisali się na medal!     
              Na pamiątkę nowi czytelnicy szkolnej biblioteki, otrzymali zakładki do książek wykonane przez starsze koleżanki i kolegów z klas 4-7, które będą przypominały im o tym uroczystym wydarzeniu.

            • Dzień patrona

            • „O Kościuszko, piękny wzorze,
              Jako ojczyznę miłować!
              W każdej życia swego porze,
              Pragniemy cię naśladować…“
               

              Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie. Obrał żołnierską drogę. Walczył o wolność i niepodległość wielu narodów świata.

              Zapraszamy do zapoznania się z informacjami o naszym patronie, które znajdują się na gazetce koło sekretariatu.

               

            • BohaterON – włącz historię!

            • W naszej szkole zakończyła się VIII edycja ogólnopolskiej akcji BohaterON – włącz historię Projekt miał na celu edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

              Do tegorocznej edycji akcji przyłączyły się klasy od I-VIII.  Jak zawsze, nasi uczniowie wykazali się wielkim zaangażowaniem w projekt oraz patriotyczną postawą. Dziękujemy im za to, a także ich wychowawcom.

              Szkolni koordynatorzy projektu 

               

            • 11 urodziny Stowarzyszenia "Gramy o życie"

            • Za nami pracowity weekend, ale jesteśmy szczęśliwi, że swoją pomocą i obecnością mogliśmy uświetnić obchody 11 urodzin Stowarzyszenia "Gramy o życie". Wolontariusze wraz z opiekunami przygotowali stoisko z książkami i dzielnie je sprzedawali. Nasi uczniowie wraz z p. Dyrektor Alicją Poradą, wyśmienicie zaprezentowali się podczas pokazu mody 😊 Gratulujemy 👏 Dziękujemy również za owocną współpracę nauczycielom Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Bolka I Świdnickiego w Strzelinie 👏I na koniec jeszcze raz przekazujemy słowa uznania dla ekipy "Gramy o życie" za tak szlachetną postawę 😊