Na to pytanie próbowali znaleźć odpowiedź uczniowie klasy Ib. Dzieci wysiały nasionka do dwóch pojemników. Podczas gdy jeden miał swobodny dostęp do światła słonecznego, drugi osłonięty był czarną nakładką, prawie całkowicie ograniczającą kontakt ze słońcem. To zadanie uczyło pierwszoklasistów systematyczności. Codziennie należało roślinki podlać i uważnie obserwować ich rozwój, a swoje spostrzeżenia notować na przygotowanej karcie obserwacji. Doświadczenie pokazało nam, że rośliny do prawidłowego rozwoju potrzebują światła słonecznego. Dzieci zauważyły, że rzeżucha przykryta czarnym kapturkiem „chorowała” zamiast zielonych, miała żółtawe listeczki, a jej łodyżki były cieńsze i jaśniejsze.
CZY ŚWIATŁO SŁONECZNE MA WPŁYW NA ROZWÓJ ROŚLINY?
- 3
POZNAJEMY OŚ LICZBOWĄ
Uczniowie klasy Ib wiedzą już, że oś liczbowa to linia prosta z zaznaczonymi w równych odstępach punktami (liczbami) oraz zwrotem. Dzieci same opisały najważniejsze cechy osi, po tym jak ze sznurka, spinaczy oraz poznanych liczb skonstruowały klasową oś liczbową. Bo to co zrobiło się samodzielnie, najbardziej zapada w pamięć :)
7 Turniej II Międzyszkolnej Ligi Szachowej Powiatu Strzelińskiego
7 Turniej II Międzyszkolnej Ligi Szachowej Powiatu Strzelińskiego rozegrany. Nasi uczniowie zdobyli następującej miejsca medalowe:
Kategoria rocznik 2014 i młodsi:
1m - Lena Fidelus
3m - Filip Węgrzyn.
Kategoria rocznik 2010 i młodsi:
3m - Lena Janowska
1m - Piotr Woroniecki
2m - Dawid Grondys
3m - Mateusz Trybuła.Zwycięzcy zostali uhonorowani medalami, które wręczyli Zastępca Burmistrza p. Mariusz Kunysz, Prezes Strzelińskiego Centrum Sportowo-Edukacyjne p. Tomasz Charowski oraz p. Andrzej Sobolewski.
Tradycyjnie wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali gratulacje od Dyrektor szkoły p. Alicji Porady 😊
Tak świętuje klasa 6b - DZIEŃ KOBIET😉🎳🎳
- 1
Uczniowie świętują Dzień Kobiet :)
- 12
Bystrzak Językowy
W dniu 5-go marca 2024 roku odbył się szkolny etap konkursu Bystrzak Językowy z języka angielskiego oraz języka niemieckiego dla klas 7-8. Uczniowie bardzo chętnie i licznie wzięli udział w obu konkursach.
BAWIMY SIĘ W TEATR
Uczniowie kl. 2b zamienili się w aktorów. Odgrywali różne role ze znanych bajek, zapoznali się z pojęciami scena, kurtyna, widownia itp. Zabawa polegała na odgrywaniu ról. Były to zajęcia, na których uczniowie rozwijali zdolności artystyczne oraz kreatywne, a także usprawniły komunikację i współpracę w grupie.
6
"Zaczarowana Zagroda"
Niesamowitą przygodę przeżyli uczniowie klasy 2a podczas omawiania lektury "Zaczarowana Zagroda". Poznali nie tylko opowieść o pingwinach Adeli, ale również ich życie na Antarktydzie. Uczniowie wspólnie stworzyli na zajęciach piękną makietę odtwarzając ZACZAROWANĄ ZAGRODĘ.
10
XVII Konkurs Recytatorski PEGAZIK
Dnia 29 lutego 2024 roku odbyły się eliminacje powiatowe XXVII Konkursu Recytatorskiego PEGAZIK dla klas VII-VIII.
Publiczną Szkołę Podstawową Nr 4 reprezentowały uczennice: Hanna Jaworska z klasy VII B oraz Zuzanna Bundz z klasy VIII A.
Hanna Jaworska zajęła III miejsce. Serdecznie gratulujemy!!!
KLASA W TERENIE
Uczniowie klasy 2a biorąc udział w Projekcie KLASA W TERENIE wyruszyli tropem STRZELIŃSKICH RYCERZY. W poszukiwaniach brała udział cała klasa.
Poznali 7 statuetek RYCERZY oraz ważnych osobistości i ich historie.
1. Rycerz Von Czim
2. Paul Ehrlich
3. Michał Archanioł
4. Książe Bolko I Świdnicki
5. Zakonnica Klaryska
6. Święty Jan Nepomucen
7. Beatrycze.Oto krótka relacja. Nagrodą za odnalezienie wszystkich statuetek była świetna zabawa na palcu zabaw.
6
Dolnośląski Konkurs Recytatorski PEGAZIK
Dnia 28 lutego 2024 r. w Strzelińskim Domu Kultury odbył się Dolnośląski Konkurs Recytatorski PEGAZIK. Naszą szkołę reprezentowali:Marcel Forgiel z klasy IV a, Jakub Suchecki i Aleksander Kamiński z klasy V b oraz Lena Buczek z klasy VI c. Pierwsze miejsce zajął Marcel Forgiel recytując wiersz Adama Mickiewicza "Pani Twardowska". Marcel będzie reprezentował Powiat Strzeliński w kolejnym etapie konkursu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
1 marca...pamiętamy...
1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Żołnierze Wyklęci rozpoczęli walkę przeciwko Niemcom i Sowietom we wrześniu 1939 r. Wszyscy składali przysięgę wierności Rzeczypospolitej, a wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, bronili do końca.
Kim byli Żołnierze Wyklęci
Żołnierze Wyklęci byli żołnierzami polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR. Walcząc z siłami nowego agresora, musieli zmierzyć się z ogromną, wymierzoną w nich propagandą Polski Ludowej, która nazywała ich „bandami reakcyjnego podziemia”. Z kolei osoby działające w antykomunistycznych organizacjach i oddziałach zbrojnych, które znalazły się w kartotekach aparatu bezpieczeństwa, określono mianem „wrogów ludu”. Mobilizacja i walka Żołnierzy Wyklętych była pierwszym odruchem samoobrony społeczeństwa polskiego przeciwko sowieckiej agresji i narzuconym siłą władzom komunistycznym, ale też przykładem najliczniejszej antykomunistycznej konspiracji zbrojnej w skali europejskiej, obejmującej teren całej Polski, w tym także utracone na rzecz Związku Sowieckiego Kresy Wschodnie II RP.
Mianem Żołnierzy Wyklętych określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.
Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.
1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu. W roku największej aktywności podziemia (rok 1945) działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania.
Liczba Żołnierzy Wyklętych
Liczbę członków wszystkich organizacji i grup konspiracyjnych szacuje się na 120–180 tysięcy osób. W ostatnich dniach II wojny światowej na terenie Polski działało 80 tysięcy partyzantów antykomunistycznych.
Z niczyjego rozkazu Bezdomni i Podziemni, jak w bajce szli widmowi.
Z niczyjego rozkazu, z własnego wyboru. Już tylko na te próby męstwa
i honoru.
Już tylko, by tych prochów nie oddać wrogowi.
Marian Hemar
Dołącz do zespołu harcerskiego!
Igrzyska Dzieci i Młodzieży w pływaniu
26.02.2024r. w Aquaparku Granit w Strzelinie odbyły się Igrzyska Dzieci i Młodzieży w pływaniu. 🏊🏊♀️
Nasi uczniowie wrócili z całym workiem medali i pucharów. Nie zabrakło sukcesów indywidualnych jak i drużynowych.🏆
W kategorii wiekowej 2011 i młodsi medale indywidualne zdobyli:
I miejsce - Sebastian Konopka🥇
W kategorii wiekowej 2010-2009 medale zdobyli:
II miejsce - Wiktoria Krukowska🥈
III miejsce - Karina Stefanko🥉
II miejsce - Wiktor Konsencjusz🥈
III miejsce - Bartosz Filończyk🥉
W sztafecie 6x50m chłopcy w składzie: Maciej Gil, Jakub Cal, Bartosz Filończyk, Krzysztof Sucharski, Krzysztof Maziak, Wiktor Konsencjusz zdobyli I miejsce (Igrzyska Młodzieży);🥇
W sztafecie 6x50m dziewczęta w składzie: Karina Stefanko, Olga Niełacna, Wiktoria Krukowska, Jagoda Bartosik, Kornelia Górniak zdobyły I miejsce (Igrzyska Młodzieży);🥇
W sztafecie 6x50m chłopcy w składzie: Marcin Plichta, Jakub Suchecki, Karol Konopski, Mateusz Trybuła, Aleksander Kamiński, Sebastian Konopka zdobyli III miejsce (Igrzyska Dzieci)🥉
W klasyfikacji generalnej Igrzysk Dzieci Nasi uczniowie zajęli III miejsce, 🥉🏆natomiast w klasyfikacji generalnej Igrzysk Młodzieży zdobyliśmy I miejsce!🥇🏆
Serdeczne gratulacje dla wszystkich zawodników! 🙂
7
Rekrutacja - zapraszamy do "Czwóreczki" :)
Kolejny dzień zmagań z piłką
Dnia 23.02.2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Strzelinie odbył się drugi turniej halowej piłki nożnej. Tym razem szansę pokazania swoich umiejętności dostali uczniowie z rocznika 2012-2013. Naszą szkołę reprezentowały dwie drużyny, z których jedna zajęła 3 miejsce a druga 7, zdobywając puchar oraz medale. Wszyscy zawodnicy wyróżnili się zaangażowaniem i wolą walki. Gratulujemy!
Laureaci konkursów, które odbyły się w ostatnim czasie.
- 8
Eska - razem przeciw depresji.
W dniu dzisiejszym w naszej szkole podsumowaliśmy działania dotyczące programu ESKA – razem przeciw depresji. W ramach programu został ogłoszony konkurs na plakat. Dziś podczas apelu uczniowie zostali nagrodzeni przez Panią Dyrektor Alicję Poradę oraz przez Panią Wicedyrektor Justynę Tiahnybok za wykonanie plakatów związanych z tematyką realizowanego programu.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!!!
11
Układ Słoneczny :)
Klasa 2b i 2c już wie, że nasz system planetarny nazywany jest Układem Słonecznym, i że jest to zbiór 8 planet krążących na orbicie wokół Słońca.🌌🪐🌠
Uczniowie wykonali makiety, których celem było rozwijanie zainteresowań tematyką kosmosu, poznanie pojęć z nim związanych, a także rozwijanie umiejętności plastycznych i manualnych poprzez malowanie i składanie modeli planet.
9
Bezpłatne konsultacje
Szanowni Rodzice,
w związku ze zbliżającym się Międzynarodowym Dniem Przeciwdziałania Depresji informujemy, iż Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Strzelinie prowadzi w dniu 23.02.2024 r. bezpłatne konsultacje bez skierowania dla dzieci i młodzieży zmagających się z problemem.
Wcześniej prosimy o rejestracje pod nr telefonu 713920749.Zespół specjalistów PSP nr 4
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie