• Aktualności

            • Dzień Patrona Szkoły

            • „O Kościuszko, piękny wzorze,

              Jako ojczyznę miłować!

              W każdej życia swego porze,

              Pragniemy cię naśladować…“
               

               

              Tadeusz Bonawentura Kościuszko urodził się 4 lutego 1746 roku w Mereczowszczyźnie.

              Obrał żołnierską drogę. Walczył o wolność i niepodległość wielu narodów świata.

              W 1775 roku Kościuszko wyjechał do Ameryki Północnej, biorąc udział w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

              W 1794 r. został Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej i przewodził pierwszemu polskiemu powstaniu narodowemu przeciwko zaborcy.

               

              Więcej ciekawych informacji o naszym patronie znajduje się na gazetce koło sekretariatu. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zamieszczonymi informacjami.

               

            • Góra Grosza

            • Szkolne Koło Wolontariatu zachęca wszystkich uczniów klas 1-8 oraz dzieci z oddziału przedszkolnego do włączenia się w akcję Góra Grosza.

               

              Przez 2 miesiące: listopad i grudzień, zbieramy monety:
              1gr, 2gr, 5gr, 10gr, 20gr, 50gr, 1zł, 2zł, 5zł.
              Pieniążki można wrzucać do oznaczonych pojemników w dwóch miejscach:  obok sekretariatu oraz w bibliotece szkolnej.

              Dodatkowo raz w tygodniu (W PIĄTKI), jeden z wolontariuszy będzie chodził po klasach z puszką z akcji Góry Grosza i zbierał pieniądze od uczniów.


              Pamiętaj, każda drobna moneta może pomóc Twojemu koledze lub koleżance!

            • Szkolna dyskoteka

            • Dnia 28 października był wyjątkowo roztańczonym dniem w naszej szkole. Dzięki wsparciu Rady Rodziców oraz wychowawców klas 5b, 8a, 8b oraz p. Wicedyrektor odbyła się dyskoteka szkolna. DJ z klas ósmych zapewnili wyjątkowo taneczy wieczór.

            • "Zabawa sztuką"

            •  

              Na zajęciach koła plastycznego  realizujemy  Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Zabawa sztuką". Celem projektu jest propagowanie sztuki zgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej. Uczniowie wyrażają swoją aktywność artystyczną w procesie zabawy, rozwijając poczucie estetyki i wrażliwości na piękno. Zapoznają się z różnymi technikami plastycznymi takimi jak "twal", czy "monochromatyzm", a to dopiero początek naszej przygody ze sztuką.  :)

            • Czas pamięci

            • Listopad 🍂🍁to miesiąc szczególnej pamięci o tych, którzy odeszli. To również odpowiedni moment na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i zachowania się w miejscu spoczynku. 

                  3 listopada grupa "Sówek" razem z kl. 1b wybrali się na cmentarz. Spacer alejkami był dla uczniów głębokim przeżyciem i wprowadził w chwile zadumy. To była bardzo ważna lekcja wychowania obywatelskiego oraz patriotycznego, która pozostanie uczniom w pamięci.

            • PASOWANIE NA CZYTELNIKA - klasy 1

            •  

              „Dzień bez przeczytania choćby jednej strony, to dzień stracony! Czas to życie.

              Książka to dar! Czytanie to przygoda życia!”   

              Pasowanie na czytelnika to ważne wydarzenie w życiu każdej pierwszej klasy.

                 W ostatnim tygodniu października, podsumowując Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, naszą  bibliotekę odwiedziła bardzo ważna grupa uczniów – klasy pierwsze. Dzieci poznały pracę biblioteki i zajrzały we wszystkie jej zakamarki. Dowiedziały się o zasadach wypożyczania i korzystania z księgozbioru bibliotecznego i dowiedziały się o co prosi książka. Po uroczystym przyrzeczeniu i pasowaniu na czytelnika, przyszedł czas na wypożyczanie książek. W tym momencie radość nowych czytelników była największa. Pierwszaki spisały się na medal!  Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek, wykonane przez koleżanki i kolegów z klas starszych w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które będą  przypominały im  o tym uroczystym wydarzeniu.

            • PAMIĘTAMY! 

            •  

              Klasa 1a odwiedziła dzisiaj groby bohaterów narodowych. Jest to czas okazywania szacunku zmarłym bliskim nam osobom. Niech pamięć o bliskich i bohaterach narodowych będzie wieczne. 

            • Dzieciaki Sadzeniaki

            • Dnia 27 października, klasa 2c wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Leroy Merlin w Kłodzku. Celem warsztatów było uczenie dzieci pielęgnacji roślin i rozbudzanie w nich zainteresowań przyrodą. Warsztaty składały się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Po prezentacji o ekologii i roślinach, każdy otrzymał rękawiczki, konewki, doniczki oraz kwiatka. Fakt samodzielnego sadzenia  roślin to ogromna frajda  dla wszystkich dzieci. Po starannym wykonaniu zadania - przesadzenia roślin, każdy otrzymał dyplom Leroy Merlin i zabrał doniczkę wraz z kwiatem ze sobą do domu, gdzie będzie samodzielnie ją pielęgnował. 

            • Śniadanie w I b

            • 27 października uczniowie kl 1 b przygotowali pyszne śniadanie. Dzieci przyniosły do szkoły potrzebne produkty, z których przyszykowały smaczne pełne witamin kanapki. Praca przyniosła wiele radości. Zajęcia były "bardzo smaczne". 😊

            • POZNAJEMY NASZĄ MAŁĄ OJCZYZNĘ

            • Wizyta  uczniów kl. 3b w Bibliotece Pedagogicznej w Strzelinie była okazją do pogłębienia wiedzy na temat naszej Małej Ojczyzny.  Pani Bibliotekarka przygotowała bardzo ciekawe warsztaty, które włączają się w obchody 730- lecia Strzelina.  Z zapartym tchem,  śledziliśmy losy łuczniczki Ani przedstawione w teatrzyku kamishibai. To zainspirowało nas do udziału w zawodach rzutu do celu. Najlepszym strzelcem okazał się Dawid Banowicz. :)  Następnie odbyły się warsztaty, na których uczniowie dowiedzieli się  wiele na temat symboli i  władz naszego miasta oraz wykonywali zadania w specjalnie do tego celu przygotowanych książeczkach o Strzelinie.

              Te zajęcia to nie tylko duża porcja wiedzy o naszym mieście, ale i wspaniała zabawa: były losowania zawodników i zadań, przebijanie strzałą balonów, a na zakończenie quiz z wykorzystaniem technologii multimedialnych.  

              Serdecznie dziękujemy za zaproszenie :)

            • Majsterkowicze z 3a

            • 26.10.2022 r. uczniowie klasy 3a uczestniczyli w wycieczce do Castoramy, gdzie mogli zamienić się w małych majsterkowiczów. Wszyscy z wielkim zapałem i zaangażowaniem pod okiem specjalistki doskonalili swoje umiejętności manualne. Celem spotkania było samodzielne montowanie stojaka na kubki z drewnianych elementów, a potem malowanie ich i ozdabianie wg własnych pomysłów. Dzieci doskonale sobie poradziły z zadaniem, co potwierdziły otrzymane dyplomy Majsterkowicza.

              Uczniowie przyswoili sobie wiele umiejętności praktyczno-technicznych, a fakt, że mogli zabrać do domu drobne upominki i własnoręcznie wykonane stojaki były wspaniałym uwieńczeniem pobytu.

            • A w klasach pierwszych...

            • 26-28 października klasę 1a, 1b, 1c odwiedziła Pani Trener Rozwoju Osobistego, która uświadomiła nam czym są konflikty, jak skutecznie je rozwiązać i co może z konfliktu wyniknąć. Wiemy też czym są emocje i jak na nas wpływają.

            • Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

            • W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji, oprócz tematycznej gazetki oraz wystawy książek najpoczytniejszych, uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu i wykonali piękne zakładki do książek. Celem konkurs było zainteresowanie dzieci książką, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej, kształtowanie poczucia estetyki, rozbudzanie świadomości poszanowania książek. Prace wykonane przez uczniów z klas starszych, zostały przekazane młodszym kolegom i koleżankom podczas uroczystego przyjęcia ich w poczet czytelników szkolnej biblioteki, wywołując na twarzach dzieci uśmiech.

            • Pasowanie Sówek na czytelnika

            • ,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
              Wisława Szymborska

              Dnia 25.10.2022 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów oddziału przedszkolnego „0”. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli prezentację multimedialną „Zasady korzystania  z biblioteki”, z której dowiedzieli się, że książki bardzo lubią być czytane,  ale chcą być szanowane. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Uczniowie spisali się na medal!

                       Na pamiątkę nowi czytelnicy szkolnej biblioteki, otrzymali zakładki do książek oraz książki „Pierwsze abecadło”, które będą  przypominały im  o tym uroczystym wydarzeniu. 

            • W Krainie Wygasłych Wulkanów

            • Dnia 25.10.2022 r. klasy IV a i VI c wybrały się na wycieczkę do Dobkowa - sudeckiej zagrody edukacyjnej, w poszukiwaniu minerałów oraz świetnej zabawy podczas doświadczeń w Krainie Wygasłych Wulkanów. Łapcie kilka fotek!!!

            • W Kopalni Soli - wycieczka z projektu "Poznaj Polskę"

            • 25 X 2022r. uczniowie klas Ill b i lll c uczestniczyli w wycieczce z projektu "Poznaj Polskę". Bardzo wcześnie rano wyruszyli do Kopalni Soli w Wieliczce. Po długiej podróży dzieci musiały zejść w głąb Ziemi pokonując 54 piętra. Uczestniczyły tam w zabawach i podążały do siedziby Skarbnika. Podziwiały również liczne komory i kaplice, w tym najbardziej znaną Kaplicę św. Kingi. Poznawały pracę górników sprzed wieków. Na koniec spotkały Skarbnika, który zaprosił dzieci do swojej siedziby gdzie wzięły udział w inscenizacji "Legendy o św. Kindze" oraz otrzymały pamiątkowe dyplomy. Po drugiej i wyczerpującej, ale bardzo ciekawej lekcji we wnętrzu Ziemi dzieci miały okazję zjeść ciepły posiłek w podziemnej restauracji. W drodze powrotnej udaliśmy się do Skansenu Wsi Opolskiej. Obejrzeliśmy domy mieszkalne oraz zabudowania gospodarcze z dawnych czasów. Dowiedzieliśmy się jak żyli wtedy ludzie na wsi. Zmęczeni, ale pełni wrażeń i nowych wiadomości wróciliśmy do Strzelina. Była to bardzo udana wyprawa.