Nasze Przedszkolaki dzisiaj poznały etapy powstawania książki 📚 : autor, redaktor, ilustrator, drukarz, księgarz, czytelnik. Dzięki temu wiedziały od czego trzeba zacząć, aby stworzyć własną książke. Pracowały ciężko przy reagowaniu gazet. Każda książeczka była bardzo dopracowana i bardzo ciekawa. Gratuluję pomysłu!
Książkowo u Krasnoludków
- 3
PAMIĘTAMY O POTRZEBUJĄCYCH, CAŁY CZAS POMAGAMY :)
Nasi uczniowie nie zapominają o całorocznej zbiórce zakrętek dla Hospicjum Domowego Nadzieja oraz Stowarzyszenia Św. Celestyna w Mikoszowie. Właśnie zapełnili kolejny pojemnik. Zakrętki trzeba było zapakować do worków i przygotować do odbioru. Zaangażowali się w to uczniowie kl. IIa i IIb wspierający Szkolne Koło Wolontariatu, a nawet dzieci z oddziału przedszkolnego. Działania były koordynowane przez opiekunów SKW oraz nauczycielki współpracujące z Celestynem.
W naszej szkole uczymy się pomagać już od najmłodszych lat!
NAUKA Z PASJĄ
Miło nam poinformować, że nasza szkoła uczestniczy w projekcie realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.
Głównym celem projektu jest wzrost kompetencji kluczowych oraz właściwych postaw i umiejętności na rynku pracy. Uczniowie klas IV-VIII mają możliwość uzupełnienia swojej wiedzy na zajęciach dydaktyczno-wyrównawczych z j. angielskiego, j. niemieckiego, matematyki, fizyki, chemii. Mogą też rozwijać swoje uzdolnienia na zajęciach z j. angielskiego, j. niemieckiego czy matematyki. Odbędą się również wyjazdy edukacyjne do Hydropolis we Wrocławiu i Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Usprawnianie kompetencji językowych odbywać się będzie na zajęciach logopedycznych. Zajęcia te są przewidziane dla uczniów klas I-II.
Dorota Chamioło
Serdecznie dziękujemy
Szanowni Państwo,
serdecznie dziękuję za tak duży odzew na apel w sprawie pomocy mieszkańcom Ukrainy.
Dzięki Państwa szczodrości i wrażliwości serc do puszek zebrano kwotę w wysokości 3044,61 zł, bezpośrednio na konto RR dokonano dwóch wpłat – 250zł. Sumę 3294,61zł przelano na rachunek Studia Wschód – Pomoc Ukrainie.
Zgromadzone produkty spożywcze, kosmetyczno-higieniczne oraz koce dzięki uprzejmości właścicielce firmy Topaz w Strzelinie zostały dostarczone do magazynu przy siedzibie rozgłośni Radia Wrocław.
Empatia, której uczycie Państwo swoje dzieci, z pewnością zaowocuje po stokroć.
Dyrektor Szkołyi organizatorki akcji
Dzień Kobiet
8 marca odważne i przebojowe dziewczyny z klas IV-VIII stanęły do rywalizacji o tytuł Lady i o koronę. Pierwszą konkurencją była konkurencja sportowa – kręcenie hula-hop. W drugim zadaniu kandydatki na Lady popisywały się swoimi umiejętnościami kulinarnymi. Za pomocą ręcznej trzepaczki musiały ubić pianę z białek na sztywno. Trzecia konkurencja polegała na odgadnięciu symboli znanych marek samochodowych. Wszystkim uczestniczkom gratulujemy odwagi, entuzjazmu i uśmiechu.
16
Dzień Peruki
Tak kolorowo wyglądał Dzień Peruki w naszej szkole.
Dziękujemy za włączenie się do zabawy. :)4
II B BAWI SIĘ W TEATR
Wszystko zaczęło się od zajęć, na których dzieci uczyły się o teatrze, dowiedziały się jak wiele osób wykonujących różne zawody, musi pracować nad tym, aby powstało przedstawienie. Drugoklasiści poznawali pracę aktorów, a także zasady kulturalnego zachowania się podczas spektaklu.
To wszystko zainspirowało uczniów do stworzenia własnych przedstawień teatralnych. Dzieci podzieliły się na grupy i w zespołach ustaliły tematykę swoich przedstawień, później nadszedł czas na pisanie scenariuszy i podział ról. Kolejnym działaniem, które przyniosło wiele radości, było własnoręczne wykonanie pacynek potrzebnych do teatrzyków. Kolejny tydzień przeznaczono na wykonanie rekwizytów i codzienne przeprowadzanie prób. W scenografii do występów wykorzystaliśmy najnowszą technologię cyfrową – dekoracja była wyświetlana na tablicy multimedialnej.
Wreszcie w piątek 11 marca odbył się długo wyczekiwany finał naszego projektu – występy dla kolegów z klasy. Mogliśmy obejrzeć 3 przedstawienia: „Zuzia i zaczarowane baletki”, „Czerwony Kapturek” oraz „ Wyprawa do innego Wymiaru”. Wszystkie przedstawienia bardzo się podobały, aktorzy genialnie odgrywali swoje role, za co zebrali gromkie brawa.
W naszej szkole, nawet codzienne lekcje to bajka:)
10
Wsparcie edukacyjne osób przybywających z Ukrainy
Znasz języki wschodniosłowiańskie? Jesteś studentem, nauczycielem lub wykładowcą? Chcesz wesprzeć edukacyjnie młodych ludzi przybywających z Ukrainy? Jeśli możesz pomóc w ten sposób, to zachęcamy do wypełnienia formularza dostępnego na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną dla dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz określić rodzaj wsparcia.
Formularz zgłoszeniowy
Na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki udostępniliśmy formularz rejestracyjny dotyczący wsparcia edukacyjnego dzieci i młodzieży z Ukrainy. Za jego pośrednictwem można zaoferować pomoc edukacyjną i określić jej formę.
Formularz zbiera podstawowe informacje, które zostaną automatycznie przekazane do właściwego koordynatora wojewódzkiego przy kuratorium oświaty. Koordynatorzy będą kontaktowali się z wolontariuszami w miarę pojawiających się potrzeb.
W sposób szczególny do angażowania się w wolontariat edukacyjny zachęcamy nauczycieli, studentów i wykładowców. Niezwykle cenne będzie wsparcie osób znających języki wschodniosłowiańskie (ukraiński, rosyjski czy białoruski). W pomoc edukacyjną mogą się także włączyć przedstawiciele organizacji pozarządowych, firm i stowarzyszeń.
Zachęcamy do włączenia się w wolontariat edukacyjny!
Szkolny Konkurs Matematyczny
W dniu 01.03.2022r. o godz. 10:40 odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie. Uczniowie mieli 40 minut na rozwiązanie zadań. Łącznie w etapie szkolnym wzięło udział 34 uczniów z klas 4-8.
3
ROZDANIE NAGRÓD W SZKOLNYM KONKURSIE PRZYRODNICZYM DLA KLAS I – III
3 marca 2022 r. odbyło się rozdanie nagród najlepszym przyrodnikom wśród uczniów klas I-III.
Jeszcze raz serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom!
Empiriusz
Empiriusz - nowoczesna metoda edukowania. Wirtualna rzeczywistość (VR) daje niesamowitą możliwość doświadczania złożoności świata. W wielu dziedzinach nauki dzięki VR możliwe jest bezpieczne przeprowadzanie skomplikowanych doświadczeń, zabiegów, symulacji. Podczas zajęć z chemii, nasi uczniowie mogli się o tym przekonać.
17
Serdecznie zapraszamy :)
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasz pracownik, p. Elżbieta Kliś wystąpi podczas koncertu dla Strzelińskiego Uniwersytetu Dziecięcego Już nie możemy się doczekać
Laboratoria Przyszłości
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, której misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe, dzięki któremu zakupiliśmy sprzęt do wykorzystania na lekcjach oraz zajęciach pozalekcyjnych.
Okażmy serca Ukrainie!
Szanowni Państwo,
w obliczu tragicznych wydarzeń, których doświadcza ludność ukraińska, zwracamy się z prośbą o włączenie się do akcji pomocy wschodnim sąsiadom. Podczas naszej wieloletniej współpracy z oddziałem wrocławskiej telewizji Studio Wschód niejednokrotnie mielimy możliwość przekonania się o Państwa życzliwości i wielkości serc, przeprowadzając działania w ramach akcji "Mogiłę pradziada ocalić od zapomnienia" czy też ostatniej grudniowej - "Paczka dla Lwowiaka". Liczymy, że i tym razem Państwo nas nie zawiodą.
Najbardziej potrzebne są: herbata, olej, konserwy, produkty długoterminowe oraz kuchenki jedno lub dwupalnikowe. Od poniedziałku rozpoczynamy również zbiórkę pieniędzy do puszek.
Środki pieniężne można też przekazywać na konto Rady Rodziców z dopiskiem: Pomoc Ukrainie.
Wszystkie zebrane datki zostaną przesłane głównej organizatorce akcji na rzecz pomocy Ukrainie - redaktor Grażynie Orłowskiej-Sondej.
Bądźmy solidarni.Alicja Porada
Dyrektor Szkoły
oraz organizatorki akcji
List Dolnośląskiego Kuratora Oświaty do Dyrektorów i Nauczycieli
Wrocław 2022-02-28
Szanowni Państwo Dyrektorzy i Nauczyciele! Koleżanki Koledzy!
W czwartek 24 lutego nad ranem putinowska Rosja zaatakowała zbrojnie Ukrainę, rozpętała wojnę. Pokazała dobrze nam Polakom znaną od stuleci, agresywną i brutalną twarz. Giną żołnierze i cywile, dorośli i dzieci. Cierpią ludzie, rujnowany jest dobytek i dorobek pokoleń. Deptane są prawa człowieka, łamane konwencje i międzynarodowe pakty. Cały naród ukraiński, armia i państwo kierowane przez bohaterskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego stawiają heroiczny opór najeźdźcy. W imię człowieczeństwa i polskiej racji stanu nakazem chwili jest pomóc Ukrainie i jej obywatelom. Form wsparcia jest wiele, każda pomoc, choćby najdrobniejsza, jest niezwykle ważna. Każdy gest solidarności i każde ciepłe słowo mają znaczenie. Każda zbiórka, aukcja czy koncert mają sens. Każda złotówka się liczy.
Z całego serca dziękuję Koleżankom i Kolegom za przyjazne gesty oraz inicjatywy na rzecz naszych sąsiadów Ukraińców przebywających tak w Polsce jak i w Ukrainie. Proszę nie ustawać w tym szlachetnym dziele, gdyż wsparcie jest niezbędne tu i teraz, a będzie też konieczne w przyszłości.
Bardzo proszę o otoczenie psychologiczną opieką dzieci i uczniów oraz stosowanie rekomendacji Ministerstwa Edukacji i Nauki „Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie w Ukrainie”.
Tysiące uchodźców z Ukrainy codziennie przekraczają granice z Polską, wśród nich są małe dzieci i uczniowie. Część z nich pojawi się na Dolnym Śląsku - przyjadą (już przyjeżdżają) do rodzin, przyjaciół i znajomych, którzy wcześniej znaleźli tu studia, pracę i mieszkanie. Przybędą do gmin i powiatów, które od lat utrzymują partnerskie relacje z wieloma miejscowościami w Ukrainie. Dotrą do ludzi dobrej woli skorych do bezinteresownej pomocy, których wielu na ziemi dolnośląskiej.
Dzieci uchodźców znające język polski będą przyjmowane do już istniejących grup i oddziałów w przedszkolach i szkołach, jeśli zajdzie potrzeba powstaną dodatkowe grupy i oddziały. Dla osób bez znajomości języka polskiego będą tworzone oddziały przygotowawcze. Środki finansowe
w adekwatnej wysokości przekaże organom prowadzącym Ministerstwo Edukacji i Nauki.Zapewnienie opieki i edukacji dzieciom i młodzieży z Ukrainy jest wyzwaniem organizacyjnym, które rośnie z każdym dniem. Aby mu sprostać musimy działać w sposób dobrze zorganizowany, tylko wtedy będziemy skuteczni. Dlatego jako kuratorium oświaty wchodzące w skład służb zespolonych wojewody będziemy zbierać od dyrektorów szkół i organów prowadzących istotne informacje, koordynować działania, przekazywać szkołom, przedszkolom i placówkom ważne wiadomości, służyć wsparciem, radą i pomocą.
Chwila jest historyczna, a bracia Ukraińcy w wielkiej potrzebie. Bądźmy solidarni i wytrwali!
Niech żyje niepodległa Ukraina! Niech żyje niepodległa Polska!
Roman Kowalczyk
Dolnośląski Kurator Oświaty
List_Dolnoslaskiego_Kuratora_Oswiaty_do_Dyrektorow_i_Nauczycieli.pdf
1 marca - Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Żołnierze Wyklęci rozpoczęli walkę przeciwko Niemcom i Sowietom we wrześniu 1939 r. Wszyscy składali przysięgę wierności Rzeczypospolitej, a wartości: „Bóg, Honor, Ojczyzna”, bronili do końca.
Bohaterowie ostatniego powstania:
- Zygmunt Szendzielarz – „Łupaszka” : stracony w więzieniu mokotowskim w Warszawie Dowódca 5 Wileńskiej Brygady AK, major kawalerii Wojska Polskiego.
- August Emil Fieldorf- „Nil”: organizator i dowódca Kedywu (Kierownictwa Dywersji) Armii Krajowej (1942-1944) wydał rozkaz likwidacji generała SS w Warszawie Franza Kutschery. Zastępca Komendanta Głównego AK dowódca organizacji NIE („Niepodległość”) 1945-1947 pod fałszywym nazwiskiem na zesłaniu w ZSRR aresztowany w 1950, pomimo tortur odmówił współpracy z UB 24 lutego 1953 zamordowany z wyroku komunistycznego sądu w warszawskim więzieniu przy Rakowieckiej. Miejsce pochówku nieznane (prawdopodobnie na Powązkach).
- Zdzisław Badocha – „Żelazny”: „Żelazny” wykazywał się wielką odwagą jak choćby przechodząc w swobodnie narzuconym na mundur płaszczu przez zaskoczenie rozbroił wartownika pilnującego mostu na Bugu, dzięki temu cały 4 szwadron przeprawił się na druga stronę rzeki. Odwagę „Żelaznego” doceniał major „Łupaszko” gdyż parokrotnie powierzał mu zadania ochrony osobistej. 15 sierpnia 1945 roku w dniu święta Wojska Polskiego major „Łupaszko” awansował kpr. Zdzisława Badochę „Żelaznego” do stopnia podporucznika czasu wojny.
- Hieronim Dekutowski - „Zapora”: żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia W i N, harcerz. Pośmiertnie awansowany do stopnia pułkownika w 1988 przez Rząd RP na uchodźstwie
- Józef Kuraś - „Ogień”: słynny partyzant na Podhalu. W czasie II wojny światowej walczył razem z Rosjanami przeciw Hitlerowcom. Po zakończeniu wojny początkowo współpracował z Rosjanami, tworząc placówkę MO w rodzinnym Nowym Targu. Widząc jednak później rządy nowej władzy, zdecydował o „powrocie do lasu”. Walczył aktywnie z UB, NKWD i MO.
- Władysław Łukasiuk – „Młot„: od X 1944 ścigany przez NKWD, przeszedł na stałe „do lasu”. Wiosną 1945 dołączył do oddziału Obwodu Bielsk Podlaski AKO ppor. Teodora Śmiałowskiego. Zginął 27VI 1949 w nie do końca wyjaśnionych okolicznościach.
- Witold Pilecki- „Witold”: rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Armii Krajowej, jedyny człowiek w dziejach, który dobrowolnie dał się ująć, by trafić do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. Autor raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Oskarżony i skazany przez władze komunistyczne Polski Ludowej na karę śmierci, stracony w 1948. Unieważnienie wyroku nastąpiło w 1990. Pośmiertnie, w 2006 otrzymał Order Orła Białego, a w 2013 został awansowany do stopnia pułkownika
- Danuta Siedzikówna – „Inka”: „Jest mi smutno, że muszę umierać. Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Napisała w ostatnich słowach Danuta Siedzikówna, nosząca pseudonim "Inka". W trakcie ciężkiego śledztwa w kazamatach UB, okazała się niezłomna. Na pięć dni przed swoimi osiemnastymi urodzinami sanitariuszka V Brygady Wileńskiej Armii Krajowej za wyimaginowane zbrodnie została zamordowana.
- Mieczysław Dziemieszkiewicz – „Rój”: Do śmierci Dziemieszkiewicza przyczyniła się kobieta, którą kochał. UB przetrzymujące jej rodziców, szantażem zmusiło ją do wydania Roja. Żołnierz zginął w trakcie próby przedarcia się z podwładnym Bronisławem Gniazdowskim, ps. Mazur, przez obławę 270 żołnierzy z I Brygady KBW.
Straty osobowe W latach 1945-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk polskich i sowieckich komunistów: - zginęło 8,6 tys. żołnierzy podziemia niepodległościowego, - skazano na karę śmierci 5 tys. (ponad połowę kar wykonano). Dodatkowo, w obozach i więzieniach śmierć poniosło ponad 20 tysięcy "żołnierzy wyklętych".
Z niczyjego rozkazu Bezdomni i Podziemni, jak w bajce szli widmowi. Z niczyjego rozkazu, z własnego wyboru. Już tylko na te próby męstwa i honoru.
Już tylko, by tych prochów nie oddać wrogowi.
Marian Hemar
Szkolny Konkurs Przyrodniczy dla klas I - III
21 lutego odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczy dla klas I - III. Wzięli z nim udział zwycięzcy eliminacji klasowych.
Uczniowie zmagali się testem zawierającym 20 pytań zamkniętych. Zadanie było naprawdę trudne, przyroda to rozległa dziedzina wiedzy, pytania dotyczyły zarówno przyrody ożywionej (roślin, zwierząt, grzybów) , jak i nieożywionej (zasobów naturalnych). Po ciężkich zmaganiach wyłoniono laureatów. Okazali się nimi:
W KLASACH I:
I miejsce - Jakub Gajdziński kl.I b
II miejsce – Nikodem Ulman kl. I a
III miejsce – Karolina Wiśniewska kl. I c
W KLASACH II:
I miejsce - Maciej Ślusarski kl. II a
II miejsce – Mateusz Forgiel kl. II a
III miejsce – Sambor Mańkowski kl. II b
W KLASACH III:
I miejsce - Mikołaj Cieśla kl. III a
II miejsce – Jakub Suchecki kl. III b
III miejsce – Karol Konopski kl. III a
WYRÓŻNIENIA:
Zofia Świeżowska kl. Ia, Aleksander Markunas kl. IIb, Daniel Dąbrowski kl. IIIb
Zwycięzcy w poszczególnych klasach będą reprezentowali naszą szkołę w Powiatowym Konkursie Przyrodniczym dla kl. I – III.
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! Jesteście prawdziwymi pasjonatami przyrody!
4
Podziękowania
Tłusty Czwartek na zabawie karnawałowej
- 62
Tłusty Czwartek
W Tłusty Czwartek, Rada Rodziców przygotowała słodki poczęstunek dla naszuch uczniów. W imieniu uczniów bardzo dziękujemy :)
2
Archiwum Aktualności