- Godziny pracy biblioteki
- Rok szkolny 2024/2025
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2023/2024
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2022/2023
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2021/2022
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej
- Opłata za podręczniki
- E-Lektury
- Nowości
- Recenzje:)
- Dzień jak co dzień:)
- Rok szkolny 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020 - Konkursy
- Rok szkolny 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 - Aktualności
- Rok szkolny 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 - Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2016/2017 - szkolny projekt czytelniczy w klasach 1-3
- Rok szkolny 2016/2017 - szkolny projekt czytelniczy w klasach 4-6
Rok szkolny 2023/2024
Podziękowania
W piątek, 14 czerwca, uczniowie, którzy w ciągu roku szkolnego zaangażowali się w pomoc w pracach bibliotecznych otrzymali podziękowania za ich pracę. A są to :
Antonina Chlebosz z kl. 4a
Oliwia Kasprzyszak z kl. 4a
Natasza Skołucka z kl. 4a
Gabriela Czechowska z kl. 4a
Oliwia Mielecka z kl. 4c
Aleksandra Łyczek z kl. 4c
Oliwia Sokolska z kl. 4c
Anna Forysiak z kl. 4a
Maciej Brejwo z kl. 6b
Najlepszym czytelnikiem wśród uczniów z klas 4-8 została
Gabriela Czechowska z klasy 4a:)
Serdecznie gratulujemy!!!
Tydzień Bibliotek
Tak świętowaliśmy Tydzień Bibliotek:)
Akcje - "Loteria w bibliotece" i "Książka w ciemno".
Spotkanie autorskie z p. Agnieszką Urbańską
8 maja klasa 4c uczestniczyła w spotkaniu autorskim w Dziale Dziecięcym Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej z pisarką p. Agnieszką Urbańską, autorką książek, m.in. o Wandzi Węszynos, młodej detektywce, która bardzo lubi rozwiązywać tajemnice. Dzięki zabawom proponowanym przez autorkę, nasi uczniowie również mogli poczuć się jak detektywi, a także wcielić się w rolę młodych autorów - pomysłowych twórców zagadkowej opowieści.
8 maja - Dzień Bibliotekarza i Bibliotek
Dziękujemy wszystkim za życzenia w tak ważnym dla nas dniu i tygodniu jakim jest "Dzień Bibliotekarza i Bibliotek", za piękne laurki i kolorowe rysunki. Życzymy wszystkim szczęśliwego dnia, w którym nie zabraknie dobrej lektury. Niech Wasza biblioteka będzie azylem dla każdego poszukującego wiedzy i inspiracji, a książki jak słodycze- żeby zawsze mieć na nie apetyt.
Tydzień Bibliotek
Zbliża się maj, a w maju obchodzimy Tydzień Bibliotek. Ta ogólnopolska akcja promowania czytelnictwa i bibliotek trwa od 8 do 15 maja i z tej okazji zapraszamy uczniów z klas 4 - 8 do udziału w zabawie "Loteria w bibliotece".
Wystarczy przyjść do biblioteki, odebrać los, sprawdzić jaką przygotowałyśmy dla Ciebie książkę i cieszyć się czytaniem:)
Uczniów z klas 1-3 i oddziału przedszkolnego "O" zapraszamy do zabawy "Książka w ciemno", która cieszyła się ogromnym powodzeniem podczas obchodów święta książki, rozbudzając apetyty czytelnicze i pasję czytania.
Zapraszamy do biblioteki i życzymy udanej zabawy:)Spotkanie z pisarzem
W Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich klasa 6b, na zaproszenie Działu Dziecięcego Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Strzelinie, uczestniczyła w spotkaniu autorskim z p. Tomaszem Duszyńskim. Pisarz opowiedział uczniom o swojej najnowszej książce dla młodzieży pt. "Zuza Wróbel na tropie. Detektywi z Domu pod Dębem". Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak zacząć swoją przygodę z pisaniem, jakie niezbędne elementy powinna zwierać powieść, aby zaciekawić czytelników, wzięli również udział w zabawie polegającej na odgadnięciu zakodowanego wyrazu. Zagadkę rozwiązał Tomasz Siedlarz z kl. 6b i w nagrodę otrzymał od pisarza egzemplarz jego książki, taki sam, który czeka już na Was z bibliotece z autografem autora😊
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich23 kwietnia przypada Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji zaprosiłyśmy uczniów naszej szkoły do udziału w akcji bibliotecznej pod hasłem „Książka w ciemno”. Na uczniów z klas 1 - 8 oraz oddziału przedszkolnego "O" czekały w tym dniu przygotowane przeróżne „książki-niespodzianki”, opakowane w szary papier i zaopatrzone jedynie w numery inwentarzowe. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, ale najbardziej zadowoleni byli uczniowie lubiący podejmować ryzyko, odkrywać tajemnice… i czytać.Konkurs plastyczny pt."Kraina moich marzeń"
Na konkurs plastyczny, organizowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego we współpracy z Dolnośląską Biblioteką Pedagogiczną, wpłynęło 31 prac uczniów. Wszystkim, którzy poświęcili swój czas oraz wysiłek i wykonali te cudowne prace serdecznie dziękujemy. Życzymy powodzenia na dalszym etapie konkursu:)
"Trzy światy" z p. Dariuszem Stępniem
8 kwietnia odbyło się spotkanie autorskie z p. Dariuszem Stępniem, który mówi o sobie,że jest belfrem, dziennikarzem, miłośnikiem podróży - dalekich i bliskich, człowiekiem ciekawskim i otwartym na świat. Zainteresowany jest przyrodą ożywioną i nieożywioną, zafascynowany religioznawstwem, kolekcjoner dobrych wspomnień, których - jak podkreśla - nikt mu nigdy nie odbierze. Z wykształcenia geograf i teolog.
Pan Dariusz zabrał nas w niesamowitą podróż po Japonii i Mongolii. W ciekawy, malowniczy i zajmujący sposób opowiedział o historii, tradycjach i życiu w tych krajach. Odpowiadał również na pytania uczniów, którzy z zainteresowaniem słuchali o ciekawostkach opowiadanych przez p. Dariusza ze swoich wyjazdów.
Dziękujemy za fascynującą wyprawę w tak egzotyczne miesjca.
"Czytaj, by być pewnym siebie,czytaj, by być w siódmym niebie,czytaj, żeby więcej wiedzieć,czytaj, żeby jaśniej myśleć,czytaj, żeby poznać świat,czytaj, nieważne ile masz lat"R.Czajęcka, "Wiersz o czytaniu"Prezentacja dla rodziców inspirowana jest stronami internetowymi : http://www.rodzinneczytanie.pl/ oraz https://calapolskaczytadzieciom.pl/"Czytaj dziecku 20 minut dziennie. CODZIENNIE!""Pomaganie przez czytanie - starszy czyta młodszemu"
W grudniu ruszyła w naszej szkole akcja wolontariatu - "Pomaganie przez czytanie - starszy czyta młodszemu", zorganizowana przez bibliotekę szkolną. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa wśród najmłodszych oraz integrowanie uczniów starszych z młodszymi. Chętni uczniowie z klas szóstych i siódmych odwiedzają swoje młodsze koleżanki i kolegów czytając im bajki o sympatycznym żółwiku Franklinie i jego przyjaciołach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchają czytanych tekstów i bezbłędnie odpowiadają na pytania dotyczące treści, utożsamiając się z przeżyciami bohaterów. Z radością i wielkim zaangażowaniem uczestniczą także w zabawach integracyjnych przygotowanych przez wolontariuszy.
Projekt edukacyjny pt. "Znamy baśnie"
Po raz kolejny w naszej szkole uczniowie klas czwartych uczestniczyli w projekcie edukacyjnym, którego celem było przede wszystkim promowanie czytelnictwa, ale i kształtowanie wyobraźni, kreatywności, empatii, w myśl hasła: "Czytaj baśnie, bo od wieków dobro kształtują w człowieku". Projekt realizowano w korelacji międzyprzedmiotowej. Na lekcjach języka polskiego uczniowie poznawali klasykę baśni, pisali listy do ulubionych postaci. Lekcje plastyki stworzyły okazję do przekładu intersemiotycznego analizowanych utworów literackich. Zwieńczeniem pracy z baśnią był zorganizowany przez bibliotekę szkolną konkurs czytelniczy "Najlepszy znawca baśni". Wybrane prace plastyczne i literackie można zobaczyć na wystawie przygotowanej na I piętrze.
Dziękujemy uczniom za twórczą ciekawość i zaangażowanie.
Organizatorki: J.Dziedzińska, A.Gralak, M.Mondrzejewska, A.Nowakowska, T.Stykowska, M.Widziak.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Zdjęcia można przenosić jedynie do innych grup w tej samej galerii. Ta galeria jest inna, zatem nie możesz przenieść tu zdjęcia.Czytelnicy na tropie -
projekt czytelniczy na podstawie książki pt. "Tajemnica diamentów"
W projekcie biorą udział uczniowie z klas czwartych. Celem projektu jest zaciekawienie ksiażką, zachęcenie i wdrażanie uczniów do systematycznego ich czytania. Uczniowie zapoznali się z fragmentami książki szwedzkiego autora Martina Widmarka pt. "Tajemnica diamentów" - pierwszą książką z cyklu "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai". Akcja książek rozgrywa się w małym miasteczku Valleby i jego okolicach. Główni bohaterowie, Lasse i Maja, chodzą do tej samej klasy i wspólnie prowadzą małe biuro detektywistyczne. Obejrzeli również prezentację multimedialną i rozwiązywali zaproponowane zagadki detektywistyczne (rebusy, szyfry, łamigłówki, krzyżówki). I choć niektóre zadania stanowiły dla naszych detektywów nie lada wyzwanie, nie poddawali się i z ekscytacją i ogromnym zaangażowaniem wypełniali kolejne.
Zabawy czytelnicze
Uczniowie, którzy aktywnie uczestniczyli w zabawach czytelniczych zaproponowanych przez bibliotekę szkolną, otrzymali dziś niespodzianki zakupione z funduszu Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. A te zabawy to : "Pociąg do czytania", "Poszukiwacze zaginionych tytułów", "Polecam Ci książkę", " Jaka to miejscowość?". Gratulujemy:)
Zapraszamy Was do udziału w kolejnych zabawach i konkursach proponowanych przez bibliotekę.
Mikołajkowo w bibliotece:)
Bibioteka szkolna włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Pluszowego Misia przygotowując wystawkę książek o Waszych ulubionych niedźwiadkach:)
"Gdy pada deszcz" - projekt czytelniczy
Uczniowie klas II uczęszczający do świetlicy szkolnej wzięli udział w zajęciach projektowych w dniach 13-15.11 pt. „Gdy pada deszcz” na podstawie książki Rafała Witka „ Walizka pana Hanumana”. Zajęcia składały się z trzech części. Odbyły się pogadanki na temat co dzieci lubią robić, gdy pada deszcz. Propozycje dzieci zostały zapisane na dużym arkuszu papieru. Uczestnicy wykonali rysunki ilustrujące ich wypowiedzi. Opowiedzieliśmy historię Darii, ich rówieśniczki, która przeżyła niesamowitą przygodę w pewien deszczowy dzień.
Następnie odbyła się wspólna zabawa w odczytywanie zaklęć. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy. Każda z nich dostała wycięte do animacji rysunki. Zadaniem uczestników było wymyślenie krótkiej „deszczowej” historyjki z wykorzystaniem otrzymanych rysunków. Dzieci chętnie opowiadały o swoich pomysłach.
Regulamin
Szkolnego Konkursu Czytelniczego dla uczniów klas czwartych
pt. „Najlepszy znawca baśni”
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki w Strzelinie
w dniu 04. 12. 2023r
I. Cele konkursu:
- zapoznanie z twórczością baśniopisarzy europejskich;
- budzenie zainteresowań czytelniczych;
- sprawdzenie stopnia znajomości baśni;
- kształtowanie umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości;
- rozwijanie fantazji i twórczej wyobraźni;
II. Zasady przebiegu konkursu:
- Konkurs organizuje biblioteka szkolna oraz nauczyciele języka polskiego w klasach czwartych.
- W konkursie mogą brać udział uczniowie z klas IV.
- Uczestnicy konkursu powinni zapoznać się z baśniami znajdującymi się w podręczniku szkolnym pt: ”Zamieńmy słowo”: „ Pani Zima” (J. i W. Grimm), „Bajka o rybaku i rybce”(A. Puszkin), „Sprytny lisek” (Niklewiczowa), „Kopciuszek” (Ch.Perrault). Uczestników konkursu będzie obowiązywała również znajomość 4 dodatkowych baśni H.Ch. Andersena pt. „ Dziewczynka z zapałkami”, „Świniopas”, „Słowik”, „Brzydkie kaczątko”.
- Uczniowie muszą mieć swoje przybory do pisania- niezmazywalny długopis.
- Czas pisania konkursu to 45 minut.
- Nagradzane są trzy pierwsze miejsca, w razie uzyskania takiej samej liczby punktów przez dwóch lub więcej uczestników konkursu przewidywana jest dogrywka.
- Zadaniem uczestników jest wypełnienie kart pracy ze znajomości treści wyżej wymienionych baśni.
- Kryteria oceny: kolejność uzyskanych miejsc zależna jest od ilości zdobytych punktów za poszczególne zadania. Za każdą prawidłowo podaną odpowiedź można uzyskać 1 punkt.
- Uczestnicy zainteresowani udziałem w konkursie powinni zgłaszać chęć uczestnictwa do dnia 22 listopada 2023r. do biblioteki szkolnej lub nauczycieli języka polskiego.
- Ogłoszenie wyników nastąpi do 7 dni po przeprowadzonym konkursie.
- Zwycięzcy konkursu otrzymają pamiątkowe dyplomy.
Organizator konkursu:
Biblioteka szkolna
Dzień jak co dzień w bibliotece
"Cukierku, ty łobuzie" - projekt czytelniczy
Na zajęciach, które odbyły się w dniach 6.11-7.11(3h), uczniowie z klasy 2a w ramach omawiania lektury W. Cichonia pt. "Cukierku, ty łobuzie", opowiadali o wrażeniach z przeczytanej książki. Oceniali głównego bohatera oraz opowiadali o sytuacjach z jego życia, które podobały im się najbardziej. Kilkoro uczniów ma swoje kotki, wiec mogli podzielić się swoimi doświadczeniami z opieki nad zwierzęciem. Wyjaśniliśmy pojęcia : symulacja i manipulacja. Wspólnie opisaliśmy wygląd zewnętrzny kota i ułożyliśmy plan wydarzeń. Ciekawym doświadczeniem była praca w grupach, z którą dzieci poradziły sobie rewelacyjnie. Uczniowie mieli uzupełnić zdania wyrazami z rozsypanki. Omawianie lektury o Cukierku przyniosło wiele pozytywnych emocji.
Konkurs literacko- plastyczny „Ja i mój przyjaciel Franklin”
organizowany przez bibliotekę szkolną Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 im. Tadeusza Kościuszki
w Strzelinie
Cele konkursu:
- rozwijanie wyobraźni, zainteresowań plastycznych i literackich,
- doskonalenie umiejętności wyrażania siebie poprzez sztukę,
- rozwijanie kreatywności, wrażliwości estetycznej i artystycznej,
- promowanie twórczości dziecięcej,
- wzbogacanie warsztatu plastycznego i rozwijanie różnorodnych
form i technik plastycznych.
Przebieg konkursu:
- konkurs jest organizowany w dwóch kategoriach:
1) plastycznej - dla uczniów klas 0 - II
2) literackiej - dla uczniów klas III
Ad.1) Prace plastyczne w formacie A4, technika dowolna. Ocenie podlegać będzie: kreatywność, estetyka wykonywanych prac oraz różnorodność wykorzystanych środków.
Ad.2) Forma literacka prac konkursowych jest dowolna (np. opowiadanie, wiersz). Tekst należy napisać własnoręcznie. Praca powinna zawierać minimum 15 zdań (opowiadanie) lub 5 zwrotek czterowersowych (wiersz). Ocenie podlegać będzie: treść i oryginalność, poprawność językowa, ortografia oraz identyfikacja z tematem.
- Na każdej pracy powinno znaleźć się imię, nazwisko ucznia oraz klasa.
- W konkursie biorą udział wyłącznie prace wykonane indywidualnie, nigdzie dotąd nie publikowane.
- Prace należy przynosić do biblioteki szkolnej do 11.12.2023r. Po zakończeniu konkursu prace przechodzą na własność organizatorów konkursu.
- Ogłoszenie wyników odbędzie się 18.12.2023r. Dyplomy dla laureatów oraz nagrody zostaną przekazane na najbliższym apelu szkolnym. Po rozstrzygnięciu konkursu zorganizowana zostanie wystawa prac literackich oraz plastycznych w bibliotece szkolnej a zdjęcia obejrzeć będzie można na stronie internetowej szkoły.
Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie i wszystkim życzymy powodzenia!
Organizator konkursu:
Biblioteka szkolna
"Pilot i ja" - projekt czytelniczy
W dniach 16.10 - 17.10 (3h) na zajęciach, prowadzonych przez wychowawczynię, uczniowie z klasy 2a zapoznali się z lekturą pt. "Pilot i Ja" A. Bahdaja i wyszukiwali w tekście informacje, gdzie rozgrywała się akcja, jacy bohaterowie występowali w książce. Następnie dzieci zamieniły się w małych ilustratorów i każdy wykonał SWÓJ projekt okładki lektury. W dalszej części przygód z lekturą było zrobienie zdjęcia pilota swoim aparatem. Ostatnim zadaniem były kalambury. Uczniowie mieli, nie używając słów, przedstawić przygody bohatera lektury. Zajęcia projektowe z lekturą pt. "Pilot i Ja" uatrakcyjniły lekcje i wzbudziły w dzieciach aktywność, kreatywność i pomysłowość.
Kulinarne podróże z książką - projekt czytelniczy
Podczas kolejnych zajęć ( 16.10) w ramach projektu czytelniczego klasa 2a została zaproszona do biblioteki szkolnej. Rozmawialiśmy na temat potraw, które pozytywnie i negatywnie wpływają na nasze zdrowie. Uczniowie odnajdywali w księgozbiorze biblioteki książki o gotowaniu i z ciekawością je przeglądali. Część z nich, zachęcona tematyką lekcji, wypożyczyła te książki do domu, deklarując, że spróbuje wykonać potrawy w domu samodzielnie lub wspólnie z rodzicami.
W trzecim i czwartym tygodniu października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, w naszej bibliotece można było zmierzyć się z zadaniami detektywistyczno- ortograficznymi, rozwiązując karty pracy z nazwami miejscowości. Zadaniem uczniów było uzupełnienie nazw miejscowości o właściwe polskie znaki. Karty można było pobrać w bibliotece. Uczniowie z klas 5-8, do których adresowane były te zadania i zgłosili się do zabawy prawidłowo rozwiązując polecenia, otrzymają nagrody- niespodzianki.
Uczniów oddziału przedszkolnego „O” oraz klas pierwszych, zaprosiłyśmy do zabawy w „Pociąg do czytania”. Pasażerowie pociągu mieli za zadanie narysować co znajdowało się w poszczególnych wagonach w wierszu Juliana Tuwima pt. „Lokomotywa”. Piękne, kolorowe prace wykonane przez uczniów, również nagrodzone zostaną niespodziankami😊
Dla wszystkich uczniów naszej szkoły zaproponowałyśmy akcję czytelniczą „Zjedz cukierka i przeczytaj książkę”. Każdy, kto odwiedził szkolną bibliotekę i wypożyczył książkę, mógł poczęstować się słodkim cukierkiem lub zabrać ze sobą piękną i kolorową zakładkę do książki, wykonaną własnoręcznie przez uczniów z klas 4-7.
W drugim tygodniu października z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych nasza biblioteka zmieniła się w teren poszukiwań rodem z powieści detektywistycznych. Zaproponowałyśmy uczniom z klas 2-4 zabawę czytelniczą „Poszukiwacze Zaginionych Tytułów”.
Szkolni detektywi ruszyli do tropienia karteczek ukrytych w różnych miejscach w bibliotece, na których zostały zamieszczone tytuły książek. Zadanie polegało na znalezieniu jak największej liczby tytułów, zapisaniu ich na kartkach i dostarczeniu do biblioteki.
Uczniowie, którzy wytropili najwięcej tytułów, otrzymają niespodzianki😊
Pod koniec października w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klas pierwszych. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli prezentację multimedialną „Zasady korzystania z biblioteki”, z której dowiedzieli się, że książki bardzo lubią być czytane, ale chcą być szanowane. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Uczniowie spisali się na medal!
Na pamiątkę nowi czytelnicy szkolnej biblioteki, otrzymali zakładki do książek wykonane przez starsze koleżanki i kolegów z klas 4-7, które będą przypominały im o tym uroczystym wydarzeniu.Dnia 20.10.2023r. w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z oddziału przedszkolnego „0”. W tym dniu nasze Sówki zostały oficjalnie przyjęte do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak to nastąpiło, dzieci obejrzały prezentację multimedialną pt. „Zasady korzystania z książek”, z której dowiedziały się,jak należy traktować książki i zachowywać się w bibliotece, złożyły biblioteczne przyrzeczenie, zostały uroczyście pasowane na czytelników oraz otrzymały pięknie wykonane zakładki wykonane przez starsze koleżanki i kolegów z kl. 4-7.
Następnie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa:)
Kulinarne podróże z książką - projekt czytelniczy
Podczas zajęć czytelniczych ( 06.10) uczniowie z kl. 2a wysłuchali bajkę pt. "Charlie i Lola. Za nic w świecie nie zjem pomidora". Rozmawialiśmy o potrawach, owocach, warzywach, słodkościach, które lubimy i o tych, za którymi nie przepadamy. Następnie dzieci miały czas, aby wykonać ilustracje swoich ulubionych przysmaków, które chętnie jedzą i potraw nielubianych. Uczniowie, podobnie jak autorka czytanego tekstu, wymyślały abstrakcyjne nazwy nielubianych potraw, które mogłyby skłonić dzieci do ich spróbowania i polubienia. Chętni mogli podzielić się swoimi pomysłami na forum klasy. Dzięki temu zabiegowi uczniowie mogli wykazać się twórczymi postawami, rozwijać swoją pomysłowość, być kreatywni.
Nowości książkowe w bibliotece
Rola czasopism w życiu młodego człowieka
Uczniowie z kl. 4c, podczas wizyty w bibliotece szkolnej, zapoznali się z różnymi sposobami przekazywania informacji. Przeglądali dostępne czasopisma, t.j. "Victor Junior", "Kumpel", "Świerszczyk", seria "Encyklopedia Młodych - Odkrycia", "National Geogaphic", wyszukiwali ciekawe artykuły i polecali je sobie wzajemnie do przeczytania.
Czasopisma są idealną formą rozbudzania chęci czytania nie tylko u najmłodszych, ale też na każdym etapie edukacji.
WYBORY KSIĄŻEK
Jakie książki warto zdobyć lub kupić do szkolnej biblioteki? Przede wszystkim takie, aby były dla czytelników w każdym wieku, które zafascynują, wciągną i zachęcą do częstszego odwiedzania tego szczególnego miejsca. W naszej szkole to uczniowie mogą zdecydować, co chcieliby zobaczyć na półkach w bibliotece szkolnej wrzucając do urny w bibliotece propozycje tytułów książek , które ich zdaniem warto przeczytać.
Książki zostaną zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Wszystkim zależy na tym, żeby wspierać czytelnictwo i czytelników, dlatego połączyliśmy siły, by ten cel wspólnie zrealizować!