- Godziny pracy biblioteki
- Rok szkolny 2024/2025
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2023/2024
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2022/2023
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2021/2022
- Czytający uczniowie, czytające klasy
- Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej
- Opłata za podręczniki
- E-Lektury
- Nowości
- Recenzje:)
- Dzień jak co dzień:)
- Rok szkolny 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020 - Konkursy
- Rok szkolny 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 - Aktualności
- Rok szkolny 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021 - Czytający uczniowie, czytające klasy
- Rok szkolny 2016/2017 - szkolny projekt czytelniczy w klasach 1-3
- Rok szkolny 2016/2017 - szkolny projekt czytelniczy w klasach 4-6
JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM!
7 czerwca o godz.10:00 kilkaset tysięcy uczennic i uczniów miało okazję do poczytania sobie w gronie koleżanek i kolegów, w miłych, niecodziennych, bardziej lub mniej rozrywkowych okolicznościach. Nasza szkoła również włączyła się do Ogólnopolskiej Akcji „ Jak nie czytam, jak czytam.
Głównym celem akcji jest budowa pozytywnego wizerunku czytania. Sprawienie, by książka nie kojarzyła się młodym ludziom z obowiązkową lekturą, lecz z czymś przyjemnym, ze spokojem, z wolnym czasem i rozrywką. Akcja ma również za zadanie zachęcić tych uczniów, którzy nie odkryli jeszcze radości z czytania i traktują je jako przykry obowiązek. Nie zmuszajmy ich, lecz motywujmy. Fotorelacja już wkrótce;)
FILM - Jak nie czytam, jak czytam
„Książki są jak towarzystwo, które sobie człowiek dobiera” Monteskiusz
Niezmiennie od wielu lat, w kwietniu obchodzimy święto, które w sposób szczególny podkreśla rolę książek w zmieniającej się rzeczywistości oraz potrzebę poszanowania pracy twórczej pisarzy. Światowy Dzień Książek i Praw Autorskich to święto autorów, ilustratorów, wydawców, książek, czytelników i czytelnictwa. Należy również podkreślić wagę praw autorskich, które w myśl definicji są: „przepisami prawnymi określającymi uprawnienia przysługujące autorowi dzieła artystycznego, literackiego lub naukowego”. Święto to obchodzone jest w ponad 100 krajach.
W ramach tego święta biblioteka szkolna przygotowała dla klas zabawę w stworzenie swojej klasowej książeczki. Zachęcałam wszystkich, którzy lubią czytać książki, by podzielili się z przyjaciółmi swoimi fascynacjami książkowymi, zorganizowali wspólne głośne czytanie, koleżeńską wymianę książek. A osoby, które nie czytają zbyt wiele namawiałam do tego, by poprosiły czytających znajomych o polecenie jakiejś ciekawej książki lub audiobooka. Do obchodów tego święta włączyli się również uczniowie przebywający w świetlicy szkolnej. Wspólnie z paniami wykonali na tablicy piękną gazetkę informującą o tym święcie. Celem podjętych przez bibliotekę działań była:
1. Promocja czytelnictwa wśród uczniów.
2. Upowszechnianie nowości z literatury dziecięcej i młodzieżowej w społeczności szkolnej.
3. Popularyzacja czytania jako ciekawej formy spędzania wolnego czasu.
4. Rozbudzanie zainteresowań literackich dzieci, kształtowanie wrażliwości
oraz rozwijanie talentów i umiejętności plastycznych i literackich.
5. Umożliwienie prezentacji dziecięcej twórczości plastycznej i literackiej szerszemu
kręgowi odbiorców.
Pomysłów było co niemiara. Wszystkie prace można obejrzeć na tablicy wystawionej na parterze."Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0.
na lata 2021-2025"
-
Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza szkoła otrzymała wsparcie na 2023 rok w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025" w kwocie 15 tys. złotych.
-
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa jest programem uchwalonym przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce, poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy
-
POCZTA WALENTYNKOWA
W dniach od 8 do 10 lutego 2023 r. w naszej szkole obchodziliśmy
„Walentynki szkolne‘’.
Wtedy to przekazywaliśmy życzenia tym osobom,
które darzymy sympatią i przyjaźnią .Samorząd Uczniowski zorganizował w tych dniach specjalną
,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać
walentynkowe wyznania najbliższym.
Biblioteka szkolna włączyła się również do zabawy -
tu można było wrzucić do skrzynki walentynkowej liściki.Szkolni listonosze
nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy
skorzystali z tej inicjatywy. Nie zabrakło również wyrazów
sympatii pod adresem nauczycieli😉.Walentynki przyniosły społeczności szkolnej wiele radości. To były bardzo miłe dni! Mają one przypominać nam o tym, co jest w życiu ważne - o miłości, przyjaźni, sympatii i pozwolić zastanowić się nad nimi.
NAJLEPSZY ZNAWCA BAŚNI!
Szkolny Konkurs Czytelniczy „Najlepszy znawca baśni” w ramach projektu edukacyjnego pt. ”Znamy baśnie”, adresowanego do uczniów klas czwartych. Organizatorem konkursu była biblioteka szkolna, a przygotowaniem uczniów do konkursu zajęły się panie uczące języka polskiego w klasach czwartych. Celem konkursu była popularyzacja baśni europejskich ujętych w programie nauczania oraz wykraczających poza wymagania programowe, zapoznanie z twórczością baśniopisarzy europejskich, budzenie zainteresowań czytelniczych. Uczestnicy konkursu musieli wykazać się wiedzą na temat twórczości baśniopisarzy, doskonałą pamięcią, spostrzegawczością oraz odwagą. Zadania konkursowe sprawdzały stopień znajomości baśni, umiejętności przekazywania przez uczniów zapamiętanych wiadomości, fantazję i twórczą wyobraźnię.
W czytelniczych zmaganiach wzięło udział 11 uczniów z klas czwartych. Po ocenie prac konkursowych komisja stwierdziła, że następujące miejsca zajęli:
1.miejsce : Mikołaj Stasieńko z kl. 4a
2. miejsce : Daniel Dąbrowski z kl. 4b
3 miejsce : Jakub Suchecki z kl. 4b
Wyróżnienia otrzymali:
Antoni Świrski z kl. 4b, Karol Konopski z kl. 4a, Amelia Suszyńska z kl. 4a
Wszyscy uczestnicy konkursu byli doskonale przygotowani. Gratulujemy zwycięzcom. Uczniom dziękujemy za przygotowanie się i udział w konkursie.
DZIEŃ MISIA
Każdy z nas chyba miał ulubioną maskotkę - misia jak był dzieckiem. Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Jest to jedna z najpopularniejszych zabawek w Europie już od XIX wieku! Miś pluszowy nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa. Wiele razy, był dla Was kumplem do zabawy, kompanem podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Dla wielu dzieci miś jest jak skarb. Idealna przytulanka, która koi każdą łzę, przy której czują się bezpieczne. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Czy święto Misia jest potrzebne? Oczywiście, że tak! Do naszej szkoły przywędrowało dziś mnóstwo pluszowych niedźwiadków! Biblioteka szkolna wraz ze Szkolnym Samorządem Uczniowskim oraz Paniami ze świetlicy szkolnej, zaprosiła uczniów do wspólnej zabawy. Już od poniedziałku można było podziwiać wystawę książek o misiach znajdujących się w szkolnej bibliotece, zawiesić na gazetce szkolnej swojego papierowego misia pięknie ozdobionego lub z napisem, dlaczego misiaki to fajne pluszaki. Na stronie biblioteki można również obejrzeć i pobawić się prezentacjami przygotowanymi w programie Genially. Zapraszamy do wspólnej zabawy!https://view.genial.ly/5fb790679e845a12b6ecc993/presentation-dzien-misia
https://view.genial.ly/5fac0b4cf73eb10d450e11a4/interactive-image-misie
DZIŚ W BIBLIOTECE ODŚPIEWALIŚMY HYMN POLSKI!
A W BIBLIOTECE...DZIEŃ JAK CO DZIEŃ 😉
Biblioteka jest miejscem, do którego uczeń może przyjść nie tylko, aby wypożyczyć ciekawą książkę i zwrócić już przeczytaną. Wręcz przeciwnie! Do naszej szkolnej biblioteki uczniowie przychodzą podczas przerw by uciec od gwaru panującego na korytarzach szkolnych. Chętnie grają w gry planszowe, oglądają i czytają dostępne na półkach książki oraz rozmawiają ze sobą. Tak też można miło spędzić każdą przerwę!
PASOWANIE NA CZYTELNIKA - klasy 1
„Dzień bez przeczytania choćby jednej strony, to dzień stracony! Czas to życie.
Książka to dar! Czytanie to przygoda życia!”
Pasowanie na czytelnika to ważne wydarzenie w życiu każdej pierwszej klasy.
W ostatnim tygodniu października, podsumowując Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych, naszą bibliotekę odwiedziła bardzo ważna grupa uczniów – klasy pierwsze. Dzieci poznały pracę biblioteki i zajrzały we wszystkie jej zakamarki. Dowiedziały się o zasadach wypożyczania i korzystania z księgozbioru bibliotecznego i dowiedziały się o co prosi książka. Po uroczystym przyrzeczeniu i pasowaniu na czytelnika, przyszedł czas na wypożyczanie książek. W tym momencie radość nowych czytelników była największa. Pierwszaki spisały się na medal! Na pamiątkę uczniowie otrzymali zakładki do książek, wykonane przez koleżanki i kolegów z klas starszych w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz książki "Pierwsze abecadło", które będą przypominały im o tym uroczystym wydarzeniu.
PASOWANIE NA CZYTELNIKA - oddział przedszkolny "O"
,, Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”
Wisława Szymborska
Dnia 25.10 2022 roku w bibliotece szkolnej odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów oddziału przedszkolnego „0”. Celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz systematycznego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak uczniowie złożyli przyrzeczenie, obejrzeli prezentację multimedialną „Zasady korzystania z biblioteki”, z której dowiedzieli się, że książki bardzo lubią być czytane, ale chcą być szanowane. I wreszcie przyszedł czas na wypożyczenie książek. Na pewno w tym momencie radość nowych czytelników była największa. Uczniowie spisali się na medal!
Na pamiątkę nowi czytelnicy szkolnej biblioteki, otrzymali zakładki do książek oraz książki „Pierwsze abecadło”, które będą przypominały im o tym uroczystym wydarzeniu.
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji, oprócz tematycznej gazetki oraz wystawy książek najpoczytniejszych, uczniowie naszej szkoły przystąpili do konkursu i wykonali piękne zakładki do książek. Celem konkursu było zainteresowanie dzieci książką, rozwijanie zdolności manualnych i plastycznych, rozwijanie wyobraźni twórczej, kształtowanie poczucia estetyki, rozbudzanie świadomości poszanowania książek. Prace wykonane przez uczniów z klas starszych, zostały przekazane młodszym kolegom i koleżankom podczas uroczystego przyjęcia ich w poczet czytelników szkolnej biblioteki, wywołując na twarzach dzieci uśmiech.
-