Wybory szkolne
Wybory do SSU:
Zdecydowany? Gotowy? No to zaczynamy Twoją kampanię wyborczą w wyborach do Samorządu Uczniowskiego (SSU). Skoro odważyłeś się na ten krok to znaczy, że masz jakie takie pojęcie o tym czym jest SSU i to co można zrobić w Twojej szkole. Masz też zapał do pracy i chęć zmieniania rzeczywistości?
To SUUPER!Krok pierwszy
Po pierwsze zastanów się, kto może na Ciebie głosować. Znajomi? Znajomi znajomych? Jaki procent uczniów szkoły Cię kojarzy? Dla większości początkujących polityków to pierwszy problem, ale można go rozwiązać. Wypromowanie własnej osoby to Twój pierwszy cel. Jak to zrobić? Uśmiechnij się od ucha do ucha i poproś utalentowanego znajomego/znajomą o ładne zdjęcie. Potem wybierz miejsca, gdzie zdjęcie będzie Cię reklamować: (plakat, ulotka, reklama na gazetce szkolnej, wiadomość na stronie internetowej szkoły)
Powinieneś zrobić wszystko co w Twojej mocy, żeby być widocznym, na tyle, aby uczniowie Cię zobaczyli. Skonsultuj to wszystko z przyjaciółmi – doradzą Ci jak wyglądać na zdjęciu, gdzie się zareklamować i jaką wybrać kolorystykę kampanii (kolor z jakim jesteś kojarzony, o wpływie koloru na emocje poczytasz w Internecie).
Krok drugi
Twoją twarz i imię kojarzy już cała szkoła? Ok. To teraz czas na „ubranie” Twojego wizerunku. Nie idź jednak do sklepu, tylko sięgnij do swojej wyobraźni i zobacz co byś chciał, by było w szkole. Następnie porozmawiaj z innymi uczniami i uczennicami i dowiedz się czego chcą inni. Jednym słowem – ułóż swój program wyborczy.
Jak to napisać? Zastanów się co jest potrzebne, co trzeba zmienić, może już od dawna kuszą Cię pomysły, które warto zrealizować. Porozmawiaj ze znajomymi, może oni ci coś podpowiedzą. Przykładowo w twoim programie, może znaleźć się obietnica, że będziesz zabiegać o organizowanie większej ilości imprez kulturalnych. Pamiętaj, żeby postulaty były możliwie konkretne i zwięzłe – łatwe do przekazania w rozmowie, wpadające w pamięć, np.: Samorząd może Cię rozwinąć, czy też: Zmienię szkołę po Twojemu.
Jeden z postulatów, które sobie wymyśliłeś/aś uczyń tematem przewodnim kampanii.
Twoi wyborcy nie zawsze znajdą czas na przeczytanie całego programu, mało kto będzie tez w stanie spamiętać wszystkie Twoje pomysły. Dlatego postaw na jeden pomysł, dwa pomysły, które uznajesz za najatrakcyjniejsze dla wyborców. Niech na tym postulacie oprze się twoje hasło, powinno ono być widoczne na ulotkach i plakatach, propaguj je na spotkaniach wyborczych. Wyborcy powinni kojarzyć Twoją kandydaturę z danym hasłem/postulatem.
Jakie cechy powinien spełniać główny temat kampanii:
- być prosty i zrozumiały, ale jednocześnie istotny dla wyborców;
- odpowiadać na pytanie, dlaczego wyborca powinien zagłosować na Ciebie!
- odwoływać się do emocji;
Krok trzeci
Walczymy o głosy! Jak walczyć? Efektywnie! Bądź śmiały i nie bój się pokazać. Nie zdobędzie wielu głosów typowa „szara myszka” samotnie snująca się po korytarzach! Pokazuj się więc z przyjaciółmi, naklej na koszulkę napis „To ja Kowalski/ka ZAGŁOSUJ NA MNIE w wyborach do SSU”. Uśmiechaj się – nawet do nieznajomych. Rozmawiaj, baw się – pokaż że jesteś komunikatywny/a.
Co może urozmaicić Twoją kampanię?
• Wydrukuj i rozdawaj karteczki z różnymi pytaniami o ważne aspekty życia w szkole, na drugiej stronie umieść swoje nazwisko i hasło wyborcze.
• Wytnij z tektury postać ucznia (najlepiej z profilu z widocznym kształtem plecaka). Napisz na nim: „A jak ty wyobrażasz sobie doskonałą szkołę?” Przyczep do niego mazak na sznurku. Jak postać się zapełni, przyklej swoje nazwisko i program oraz hasło, które nawiąże do spełnienia marzeń uczniów.
Słowo na koniec
Czego należy się wystrzegać? Czego nie wolno ci zrobić? Najgorsza część planu, ale ważna i wpływa na Twój wizerunek:
• nie wolno ci koncentrować się na wytykaniu wad kontrkandydatów;
• nie zawieraj w programie obietnic bez pokrycia;
• nie niszcz plakatów swoich konkurentów;
• nie nawołuj do rewolucyjnych zmian (zmiana statutu, obalenie sprawdzianów), są nikłe szanse, że ci się uda, a narobisz tylko niepotrzebnie dużo szumu;
• staraj się, aby kampania nie pochłonęła zbyt dużo pieniędzy. Nie kupuj głosów!
Powodzenia!
Termin wyboru do SSU:
koniec września każdego roku szkolnego