• Aktualne konkursy - regulaminy

DLA UCZNIÓW KLAS II-III

Mistrz Ortografii

ORGANIZATOR

1. Organizatorem Szkolnego Konkursu Ortograficznego są Katarzyna Kuźma, Jolanta Romańczukiewicz.
            2. Konkurs jest skierowany do uczniów klas II–III.

CELE KONKURSU

1. Podniesienie kompetencji ortograficznych uczniów.
            2. Doskonalenie umiejętności stosowania zdobytej wiedzy w praktyce.
            3. Rozwijanie zainteresowań polonistycznych, wspieranie uzdolnień uczniów.

ZAKRES WYMAGAŃ

Konkurs będzie obejmował umiejętność pisania poprawnego ortograficznie i interpunkcyjnie.
            Zakres merytoryczny:
            pisownia wyrazów z „ó” i „u”;
            pisownia  wyrazów z „rz” i „ż”;
            pisownia wyrazów z „ch” i „h”;
            pisownia nosówek „ą”, „ę” oraz połączeń „om”, „on”, „em”, „en”;
            pisownia „ nie” z czasownikami i przymiotnikami;
            pisownia wielkich i małych liter;
            przenoszenie wyrazów;
            stosowanie zasad interpunkcji.

PRZEBIEG KONKURSU

1. Konkurs adresowany jest do uczniów klas II-III.

2. Konkurs składa się z dwóch etapów – klasowego i szkolnego. Każdą klasę reprezentuje max dwoje uczniów, którzy zostali wyłonieni w konkursie klasowym.

3. Etap szkolny odbędzie się w następujących  kategoriach: kl. II – 15.04.2024r. (5 godz. lekcyjna – s. 3),  kl. III – 16.04 2024r. (5 godz. lekcyjna – s. 10).

Konkurs ma formę pisemną – dyktando. Dla poszczególnych kategorii zostaną przygotowane oddzielne teksty.

4. Laureaci etapu szkolnego otrzymają nagrody oraz tytuł Mistrza Ortografii. Uczniowie, którzy zdobyli pierwsze miejsca będą reprezentować szkołę w Powiatowym Konkursie Ortograficznym.

W razie konieczności (kilka prac bezbłędnych lub o tej samej, najmniejszej liczbie błędów), przeprowadzona będzie tzw. dogrywka, czyli dyktowanie wyrazów z przygotowanej wcześniej listy.

5. Komisję konkursową tworzą organizatorzy i w terminie 7 dni od daty przeprowadzenia konkursu podają do publicznej wiadomości wyniki, poprzez umieszczenie ich na tablicy Małego Samorządu oraz na stronie internetowej szkoły.

SPOSÓB SPRAWDZANIA PRAC

1. Organizatorzy przygotowują kartki dla klas II – wąska linia, klas III – linia szeroka.

2. Zabrania się używania korektora; błędnie napisaną literę lub wyraz należy skreślić i powyżej umieścić wersję poprawną.

3. Wszelkie zapisy nieczytelne lub niejednoznaczne będą interpretowane na niekorzyść piszącego.

4. Wszelkie błędy podlegają następującej klasyfikacji, zgodnie ze wskazaniami Rady Języka Polskiego http://www.rjp.pan.pl/  :

Błędy zasadnicze:

- błędy w zakresie pisowni wyrazów z ó-u, rz-ż (w tym wyjątki od pisowni rz po spółgłoskach), ch-h;

- błędy w zakresie pisowni nie z różnymi częściami mowy;

- błędy w pisowni zakończeń -ji, -ii, -i;

- błędy w pisowni wyrazów wielką i małą literą (z wyjątkiem pisowni przymiotników dzierżawczych);

- błędy w zakresie pisowni cząstki –by z osobowymi formami czasownika;

- błędy w zapisie przedrostków roz-, bez-, wez-, wes-, wz-, ws-;

- błędy w pisowni nosówek (ą, ę) oraz połączeń om, on, em, en.

Błędy drugorzędne:

-pisownia wyrażeń przyimkowych;

-dzielenie wyrazów przy przenoszeniu do nowej linii;

-pisownia zakończeń -ski, -cki, -dzki, -stwo, -wstwo;

-pisownia przedrostków z-, s-, ś-;

-pisownia -by z pozostałymi częściami mowy;

-interpunkcja – brak przecinków , kropki na końcu zdania.

5. Trzy błędy drugorzędne  traktujemy jako jeden błąd zasadniczy.

6. Opuszczenie całego wyrazu traktujemy jako jeden błąd zasadniczy.

7. Sprawdzający umieszcza pod tekstem dyktanda liczbę popełnionych błędów i składa własnoręczny podpis.

Za obowiązujące przyjmuje się zasady ujęte w „Słowniku ortograficznym języka polskiego” PWN, Warszawa 2002 .