Za nami 3 i 4 tydzień świętowania Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W tym czasie w naszej bibliotece można było wziąć udział w zabawie "Drzewko czytelnicze", która polegała na napisaniu tytułu swojej ulubionej książki, na przygotowanych wcześniej przez uczniów z klas starszych, kolorowych liściach. Każdy listek trafił potem na drzewko umieszczone na tablicy na szkolnym korytarzu. Z okazji obchodów święta biblioteki została przygotowana gazetka biblioteczna pt. „Jakim typem czytelnika jesteś?”. Uczniowie mogli identyfikować się z typem czytelnika, który najbardziej do nich pasuje. Zabawa "Zakładkowy tydzień" początkowo przeznaczona była tylko dla młodszych uczniów, ale ostatecznie objęła również uczniów starszych. Każdy kto odwiedził szkolną bibliotekę i wypożyczył książkę, mógł wybrać sobie piękną i kolorową zakładkę, wykonaną własnoręcznie przez uczniów naszej szkoły.
Aktualności
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- 11
KLASA 3B I 3C PAMIĘTA
11 listopada obchodzimy Dzień Pamięci , upamiętniający zakończenie I wojny światowej w 1918 r. Z tej okazji klasa 3b i 3c udała się pod pomnik Żołnierza Polskiego oraz Pomnik Legionisty, który znajduje się w sercu miasta.
Narodowe Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej
11 listopada obchodzimy Narodowe Święto odzyskania przez Polskę Niepodległości. Zajęcia świetlicowe również nawiązywały do tej ważnej tematyki. Uczniowie naszej świetlicy zapoznali się z wydarzeniami z historii naszego kraju, utrwalili symbole narodowe i z zainteresowaniem wysłuchali legendy o powstaniu państwa polskiego. Podczas zajęć wykonali wspaniałe kotyliony oraz mapy Polski w barwach narodowych. Uczniowie dali świadectwo tego, że czczą pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, a nawet najmłodsi mają już poczucie tożsamości narodowej, co wyrazili przez recytację "Katechizmu polskiego dziecka" Kto Ty jesteś? - Polak mały.
5
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W ŚWIETLICY
Narodowe Święto Niepodległości w świetlicy szkolnej. Uczniowie klas drugich uroczyście świętowali Dzień Niepodległości. Prowadzone były różnorodne formy zajęć. Podczas nich dzieci zapoznały się z symbolami narodowymi. Wspólnie przygotowały różnymi technikami prace plastyczne. Czytane były także wiersze. Uczniowie słuchali pieśni patriotycznych i melodii żołnierskich.
8
Klasa 2a i 3b odwiedziła Zagrodę Edukacyjną Pasternak w Lutomierzu
Klasa 2a i 3b wybrała się do Gór Sowich. Uczniowie odwiedzili Zagrodę
Edukacyjną Pasternak w Lutomierzu.
Celem wycieczki było uzmysłowienie dzieciom pozytywnego wpływu
żywności ekologicznej na zdrowie człowieka.
Zostaliśmy przywitani pysznym śniadaniem, dzieci zwiedziły gospodarstwo
agroturystyczne i okolice, a także uczestniczyły w warsztatach
serowarskich, które były okazją do zdobycia umiejętności i zrozumienia
jak wielka jest wiedza i doświadczenie , aby stworzyć prawdziwy ser.
8
UCZYMY SIĘ UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY W RAZIE DROBNYCH WYPADKÓW
Ostatni tydzień października upłynął w klasie 2b pod hasłem zdrowia.
Uczniowie dowiedzieli się wiele na temat budowy oraz funkcji swojego
ciała, zastanawiali się jak dbać o zdrowie. Jeden dzień poświęcono na
naukę pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
Najpierw dzieci przypomniały sobie numery alarmowe oraz sposób
powiadamiania służb w razie wypadku, o których uczyły się w klasie I.
W czasie kolejnych zajęć naszą klasę odwiedziła Pani Pielęgniarka.
W fachowy sposób zapoznała wszystkich z zawartością apteczki oraz
przeznaczeniem poszczególnych środków.
Następnie pokazała dzieciom kolejne czynności podczas opatrywania
drobnych ran, złamania czy zwichnięcia.
Dzieci z entuzjazmem przystąpiły do części praktycznej. W grupach
opatrywały rany (namalowane pisakiem) posługując się prawdziwymi
środkami opatrunkowymi oraz antyseptycznymi. Nasz gość czuwał nad
prawidłowością wykonania zadań, służąc pomocą w razie potrzeby. Na
zakończenie każdy zespół zaprezentował wyniki swojej pracy. Teraz każdy
uczeń będzie potrafił pomóc sobie i bliskim w razie drobnego wypadku
(oby było ich jak najmniej:)
Serdecznie dziękujemy Pani Pielęgniarce Ewie Goszka za interesujący
pokaz oraz naukę tak przydatnych w życiu umiejętności.
7
KLASA 3B ODWIEDZIŁA CMENTARZ PARAFIALNY
Klasa 3b odwiedziła cmentarz parafialny aby uczcić pamięć zmarłych. Spacer alejkami był dla uczniów głębokim przeżyciem, wprowadził uczniów w nastrój refleksji, zadumy oraz wspomnień o osobach bliskich. Dzieci pomodliły się i zapaliły znicze na rodzinnych grobach, zapominanych i opuszczonych a także żołnierzy, którzy walczyli o nasz kraj.
3
CHCEMY BYĆ EMPATYCZNI
Empatia to umiejętność rozumienia i odczuwania uczyć innych osób oraz gotowość do pomocy w trudnych chwilach.O tym, że umiejętności tej można się nauczyć dowiedzieli się dziś uczniowie klasy 2b, uczestniczący w warsztatach zorganizowanych przez bibliotekę pedagogiczną .Dzieci uczyły się wyrażać swoje emocje, po to, żeby zrozumieć uczucia innych. Uczestniczyły w scenkach dramowych, pracowały w grupach, doskonaląc umiejętność wypowiadania się oraz czytania i pisania. Na zakończenie każdy własnoręcznie wykonał wskaźnik emocji.Dziękujemy Pani Monice Tule za wspaniałe zajęcia, które sprawiły wielką radość dzieciom, a przede wszystkim kształciły tak ważną umiejętność interpersonalną jaką jest wrażliwość na potrzeby innych.
4
JESTEŚMY NAJLEPSI W POWIECIE STRZELIŃSKIM 🥇🏆♟️♟️♟️
Szachy uczą cierpliwości, samodzielności w podejmowaniu decyzji,
podnoszą sprawność logicznego myślenia, uczą odpowiedzialności, a także
dodają pewności siebie.
Rozpoczęła się III MIĘDZYSZKOLNA LIGA SZACHOWA POWIATU STRZELIŃSKIEGO
- sezon 2024/2025, w tym odbyły się już II turnieje.
Zawodnicy uczestniczący w rozgrywkach reprezentowali swoje szkoły.
Nasza Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 okazała się być najlepszą.
Zdobyliśmy najwięcej punktów i pozyskaliśmy I MIEJSCE.
Najlepsi zawodnicy w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymali
medale i dyplomy:
GRUPA A chłopcy:
I miejsce - Filip Węgrzyn
GRUPA B dziewczęta:
III miejsce - Lena Janowska
GRUPA B chłopcy:
I miejsce - Piotr Woroniecki
II miejsce - Dawid Grondys
III miejsce - Mateusz Trybuła
GRATULUJEMY NASZYM SZACHISTOM I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW 👏
TALENCIAKI
ZWIEDZANIE PODZIEMI STRZELIŃSKIEGO RATUSZA KL. 7 B
W miniony piątek klasa 7 b udała się do podziemi strzelińskiego ratusza
obejrzeć wystawę "Śladami Pierwszego Szkolnictwa Ziemi Strzelińskiej".
Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przygotowanej prelekcji i
obejrzeli eksponaty.
DZIEŃ PATRONA SZKOŁY- TADEUSZA KOŚCIUSZKI
„O Kościuszko, piękny wzorze,
Jako ojczyznę miłować!
W każdej życia swego porze,
Pragniemy cię naśladować…“
Z okazji Dnia Patrona Szkoły na pierwszym piętrze przygotowano gazetkę
poświęconą Tadeuszowi Kościuszce. Zachęcamy do zapoznania się z
ciekawymi informacjami na jego temat.
PASOWANIE NA UCZNIA
Dnia 24 października 2024 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 im. T. Kościuszki w Strzelinie odbyło się UROCZYSTE PASOWANIE NA UCZNIA. Uczniowie klas pierwszych przygotowali przedstawienie- „podróż w pierwszej klasie”. Pan konduktor z klasy I a kierował pociągiem, który zatrzymywał się na różnych stacjach edukacji. Dzieci z I a i I b wykonały piękny taniec z obręczami dedykowany zaproszonym gościom. Pierwszaki z I c zaśpiewały i zagrały zebranym „na gitarach rocka”. Następnie Pani dyrektor Alicja Porada odczytała rotę ślubowania, którą dzieci powtarzały, potem pasowała pierwszoklasistów na uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 w Strzelinie. Rodzice również złożyli przysięgę.
Po ślubowaniu zaproszeni goście: zabrali głos, złożyli życzenia. Uroczystość uświetnili swoją obecnością: Pan Mariusz Kunysz, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Strzelin; Pani Elżbieta Kasprzyszak, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej; Pani Agata Bartulica, Dyrektor Zespołu Oświaty Gminnej; Pani Agata Gieża, Dyrektor Przedszkola Miejskiego „Kolorowa Kraina” w Strzelinie; Pani Krystyna Stefanko, Przewodnicząca Rady Rodziców, Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie.
Wszystkim uczniom klas pierwszych życzymy „cudownej podróży” w szkole podstawowej i samych sukcesów.
Wychowawczynie klas pierwszych
17
Jesień w świetlicy
Och, ach to jest prawdziwa złota, polska jesień. Uczniowie naszej świetlicy z radością powitali Panią Jesień, uczestnicząc w zajęciach ukazujących uroki tej kolorowej oraz radosnej pory roku.W tym roku Pani Jesień sprawiła nam cudowne „lato”. Gorące słoneczko, drzewa dookoła się mienią złotem i czerwienią. W naszej świetlicy też pojawiły się jesienne symbole. Dzieci malowały jesienne kolorowanki, skarby jesieni, a z liści tworzyły jesienne rysunki. Na gazetkach widać barwne krajobrazy. I choć słońce coraz słabiej świeci zachęcamy do spacerów wszystkie dzieci.
11
Warstwy lasu- zajęcia w 3 a
Dzisiaj na zajeciach z przyrody uczniowie klasy 3a poznali warstwy lasu. Celem zajęć było rozpoznanie roślin i zwierząt leśnych na każdej warstwie. Stworzyli również piękne plakaty na których zaznaczali poznane warstwy.
4
Zegar i jego znaczenie⏰️⏰️⏰️
W świetlicy szkolnej uczniowie zdobywali wiedzę na temat sposobów odmierzania czasu, rodzajów zegarów. Kształtowali umiejętności posługiwania się zegarem. Przybliżaliśmy sobie pojęcie związane z czasem jak i z upływem czasu. Podsumowaniem zajęć była praca plastyczna pt.Zegar, wykonana z talerzyka papierowego.
13
Drugi Turniej Międzyszkolnej Ligi Szachowej
Drugi turniej Międzyszkolnej Ligi Szachowej za nami.
Uczniowie naszej szkoły zajęli następujące miejsca:
GRUPA A chłopcy:
I miejsce- Filip Węgrzyn
GRUPA B dziewczęta:
III miejsce- Lena Janowska
GRUPA B chłopcy:
I miejsce- Piotr Woroniecki
II miejsce- Dawid Grondys
III miejsce- Mateusz Trybuła
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
PROJEKT AGLOMERACJI WROCŁAWSKIEJ (NIE)DOSTRZEGALNA ZMIANA- CZY ZIEMIA ZNAJDUJE SIĘ W OPTYMALNYM KLIMACIE
Dzisiaj klasa 7b i 7c wybrały się do Hydropolis we Wrocławiu. Uczniowie biorali udział w projekcie Stowarzyszenia Aglomeracji Wrocławskiej "( NIE ) DOSTRZEGALNA ZMIANA- czy Ziemia znajduje się w optymalnym klimacie". W czasie warsztatów edukacyjnych uczniowie poznali właściwości powietrza i uwalniali tlen z różnych związków chemicznych. Następnie zwiedzaliśmy wystawę poświęconą wodzie. Nasz wyjazd był możliwy dzięki wsparciu Aglomeracji Wrocławskiej .
Tydzień z....literaturą tylko dla chłopców😊
W tym tygodniu biblioteka szkolna proponuje literaturę tylko dla chłopców - tym razem młodszych, z kl. 1-4.
Czekają na Was fantastyczne książki😊.
Wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego
Dziś, w poniedziałek 21 października na pierwszej lekcji odbyło się wręczenie nagród laureatom szkolnego konkursu plastycznego pt. "Mój ulubiony bohater książkowy" adresowanego do uczniów z klas 1-3 i oddziału przedszkolnego "O", zorganizowanego przez bibliotekę szkolną w ramach obchodów Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.
Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!16
Archiwum Aktualności
