• Nasz profil

• Historia szkoły

• Według danych GUS w roku 1959 Strzelin liczył 8388 mieszkańców. Rosła liczba dzieci w wieku szkolnym, dlatego 7 września 1959r. oddano do użytku Szkołę Podstawową nr 3 przy placu 1-Maja oraz zaczęto  przygotowywać dokumentację techniczną nowej szkoły podstawowej.

Wydział Oświaty i Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Strzelinie wystąpił do Zarządu Inwestycji Szkolnych przy Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu o budowę szkoły u zbiegu ulic H. Sienkiewicza i Ogrodowej, w dzielnicy najbardziej zaludnionej, a nie zniszczonej przez działania wojenne, na terenie będącym własnością Skarbu Państwa.

30 marca 1962r. na posiedzeniu Zespołu Ekspertów dla Oceny Projektów Inwestycyjnych Wojewódzkiej Komisji Planowania Gospodarczego we Wrocławiu zapadła ostateczna decyzja o budowie 15-izbowej szkoły.

8 sierpnia 1965r. Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Strzelinie zostało powiadomione przez dyrekcję Budownictwa Osiedli Robotniczych we Wrocławiu o przyjęcie do portfela usług na 1966 rok budowy szkoły podstawowej w Strzelinie przy ulicy Sienkiewicza, róg Ogrodowej. Generalnym wykonawcą ustanowiono Wrocławskie Przedsiębiorstwo Budowlane „Północ’’. We wstępnym protokole budowy zanotowano, że na terenie działek znajdowały się: barak  gospodarczo-mieszkalny, drzewa owocowe i ozdobne oraz ogrodzenia działek uprawnych.

30 września 1967 r. o godzinie 10:30 powołana przez Kuratorium Oświaty i Wychowania komisja odebrała obiekt „szkoły 1000-lecia” przy ul. Sienkiewicza 41 w Strzelinie.

6 listopada 1967 roku Kuratorium Okręgu Szkolnego we Wrocławiu na wniosek Wydziału Oświaty i Kultury Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Strzelinie nadało Szkole Podstawowej nr 4 następującą  nazwę „Szkoła Podstawowa nr 4 im. Tadeusza Kościuszki”.

Ostatecznie szkoła otworzyła swe podwoje w poniedziałek 26 listopada 1967 roku o godzinie 9:00. Uroczystość miała podniosły charakter. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz politycznych i oświatowych oraz przedstawiciele lokalnego społeczeństwa.

Zgodnie z decyzją nr 014/22/05 z dnia 18.09.1995r. ówczesnego organu prowadzącego – Kuratorium Oświaty w Oławie, na podstawie obowiązujących przepisów prawnych o systemie oświaty, stwierdzono, że Szkoła Podstawowa nr 4 w Strzelnie jest publiczną szkołą podstawową.

12 grudnia 1995r. Rada Miasta i Gminy Strzelin podjęła uchwałę nr XXIV/198/95 przyjmując strzelińskie szkoły podstawowe, jako jednostki budżetowe gminy.

1 września 1999r. uchwałą nr V/35/99 Rady Miejskiej w Strzelinie szkoła została przekształcona ze struktury organizacyjnej klas I-VIII w sześcioletnią szkołę podstawową, o strukturze organizacyjnej klas I-VI.