• PROJEKTY i PROGRAMY realizowane w szkole

• eTwinning

W roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęliśmy pracę w międzynarodowym programie eTwinning, kórego celem jest współpraca społeczności szkolnych i przedszkolnych z całej Europy za pomocą mediów elektronicznych. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami – współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Razem ze szkołą w niemieckim mieście Aschendorf stworzyliśmy projekt pt. "Let's build a bridge". Celem tego projektu jest to, aby uczniowie poznali kraj sąsiada. Najważniejszą rzeczą jest również dobra zabawa podczas komunikowania się. Uczniowie mogą używać zarówno języka niemieckiego, jak i angielskiego, aby co miesiąc rozmawiać na określone tematy, takie jak tradycje, nawyki żywieniowe, sposób życia, codzienne życie szkolne itp.

W ramach naszych działań 9 uczniów z naszej szkoły wraz z nauczycielkami języka niemieckiego-p. Małgorzatą Widziak oraz p. Agnieszką Sucharską podejmują różnorodone zadania.

Przygotowania do pracy nad projektem rozpoczęły się już we wrześniu.
            P
            . Małgorzata Widziak oraz p. Agnieszka Sucharska nawiązały kontakt ze szkołą partnerską i wspólnie opracowały projekt. Dalsze działania nie byłyby możliwe, gdyby nie udział naszych nauczycielek w regionalnej konferencji eTwinning "Innowacyjna Edukacja dla Zrównoważonego Rozwoju" w Opolu, szkoleniach prowadzonych przez p. Malwinę Kordus-ambasadorkę programu eTwinning, warsztatach kompetencji cyfrowych oraz comiesięcznych wideokonferencjach z p. Petrą Natelberg-koordynatorką projektu po stronie niemieckiej.

Cały projekt "Let's build a bridge" jest prowadzony
            przy użyciu Europejskiej Platformy Edukacji Szkolnej w ramach programu eTwinning.

Pierwszym wspólnym działaniem uczniów z Polski i Niemiec było przygotownie tzw. Steckbriefe, dzięki którym partnerzy projektu mogli się nawzajem poznać. Ponadto każdy uczestnik nagrał film w języku niemieckim-przedstawiając tam siebie oraz swoje zainteresowania i stworzył samodzielnie video wraz z prezentacją za pośrednictwem programu graficznego online-Canva.

Każda ze stron- zarówno polska jak i niemiecka- przygotowała plakaty, które przedstawiały propozycję logo projektu. Jest nam niezmiernie miło ogłosić, że w wyniku wspólnego głosowania online zwycięski okazał się rusunek przygotowany przez naszego ucznia- Dawida Jurka!!!!!!

zwycięskie logo

autor: Dawid Jurek

Dzięki wsparciu ze strony p. Alicji Porady- dyrektor naszej szkoły- otrzymaliśmy również rozmaite materiały, dzieki którym powstały przepiękne bożonarodzeniowe prace naszych eTwinnersów. Każdy uczestników po stronie niemieckiej otrzymał od swojego polskiego partnera spersonalizowaną kartkę świąteczną. Dodatkowo cała grupa projektowa nagrała kolędę w języku niemieckim, przygotowała ciekawe propozycje wykonania ozdób świątecznych, opisała zwyczaje bożonarodzeniowe, przygotowała linki do przepisów kulinarnych typowych potraw świątecznych itp. Wielkie podziękowania należą się Michalinie Kudle, uczennicy klasy 8c, której prezentacja została wyróżniona i zamieszczona w materiałach projektowych naszej druyżyny.

Miły akcent bożonarodzeniowy przygotowały również nasze panie dyrektor-p. Alicja Porada oraz p. Justyna Tiahnybok, które włączając się w grudniowe zadanie projektu nagrały życzenia w języku niemieckim dla wszystkich uczestników.

Kolejnym etapem, nad którym pracowlaiśmy cały styczeń, było omówienie systemu szkolnictwa w Polsce oraz przedstawienie naszej szkoły. Tym razem zaprosiliśmy do współpracy nauczycieli uczących w naszej placówce. Nasi eTwinnersi wcielili się w role reżyserów i aktorów. Owocem naszej pracy jest poniższy film, dostępny pod linkiem

Ponadto stworzyliśmy plany lekcji w języku niemieckim- w wersji papierowej oraz przy użyciu programu Canva, plakat pokazujący system szkolnictwa w Polsce. Nagraliśmy również film, w którym śpiewamy hymn szkoły razem z klasami 8a, 8b oraz 6a przy akompaniamencie naszego nauczyciela mużyki, p. Łukasza Przepióry. Nagraliśmy również wywiad z naszą panią Dyrektorą-Alicją Poradą-również w całości po niemiecku :)

A tak wyglądały nasze przygotowania za kulisami:)

Pierwszym wspólnym działaniem uczniów z Polski i Niemiec w semestrze II było przygotowanie tzw. Kochrezepte, czyli przepisów kulinarnych na tradycyjne narodowe potrawy. Ponadto każdy uczestnik nagrał film w języku niemieckim - przedstawiając tam przepis na swoje ulubione danie i stworzył samodzielnie video wraz z prezentacją za pośrednictwem programu graficznego online-Canva.

Kolejnym zadaniem podejmowanym w ramach projektu było przygotowanie prezentacji multimedialnej w programie Canva oraz Microsoft PowerPoint na temat zwyczajów wielkanocnych w naszych krajach.

Dzięki wsparciu ze strony dyrektor szkoły p. Alicji Porady otrzymaliśmy rozmaite materiały, dzięki którym powstały przepiękne wielkanocne prace naszych eTwinnersów. Każdy uczestnik zarówno po stronie niemieckiej , jak i po stronie polskiej otrzymał od swojego polskiego partnera spersonalizowaną kartkę świąteczną.

Ponadto stworzyliśmy słowniczek obrazkowy w języku niemieckim- w wersji papierowej. Uczniowie wykonali słowniczki na temat różnych kręgów tematycznych.

Zwieńczeniem naszej pracy był udział uczestników programu w wymianie polsko-niemieckiej. Podczas wspólnie spędzonych 2 tygodni uczniowie mieli okazję bliżej się poznać, podejmować różne wyzwania oraz pracować nad projektem „Let's build a bridge! - Zbudujmy most Polska – Niemcy!  Nagraliśmy również film, w którym śpiewamy wspólną piosenkę „The Way Old Friends Do.” , która została nazwana piosenką projektu eTwinning.

W czasie pracy nad ostatnim zadaniem eTwinnersi przygotowali plakaty pod tytułem „Most łączący Polskę z Niemcami”, w których ujęte zostały elementy łączące oba kraje.